adathalászat;Zuckerberg;Facebook-botrány;nyilatkozás;

AFP fotó

- Facebook-botrány - Zuckerberg megszólalt

A természetesen a Facebookon közzétett posztjában bocsánatot nem kér, de elismeri, hogy hibáztak. 

Az Axios szellőztette meg már szerda délelőtt, hogy Mark Zuckerberg hamarosan nyilatkozik, Zuckerberg tisztában van a helyzet súlyával, hogy "nagyon komoly dologról van szó", és mindeddig azért hallgatott, mert a probléma megoldására koncentrált, mintsem arra, miről beszéljen - írta a hvg.hu.

A hétvégén kipattant ügy - 50 millió felhasználó adatait használhatták fel az amerikai elnökválasztási kampány során, ami miatt időközben a Facebook biztonsági főnöke már távozott posztjáról - épp a Facebook "sebezhetőségében" mutatkozik, ugyanis maga az oldal alakította ki úgy a rendszerét, hogy külső szervezeteknek gyakorlatilag gond nélkül lehetőségük legyen nem túl etikus módon is hozzáférni a felhasználók adataihoz.

A Cambridge Analytica felfüggesztette vezérigazgatóját, Alexander Nixet, miután egy rejtett kamerás felvételekből kiderült: Nix arról beszélt, milyen trükkökkel lehet lejáratni rivális politikusokat a közösségi média befolyásoló erejét kihasználva Fotó: DANIEL LEAL-OLIVAS /AFP

A Cambridge Analytica felfüggesztette vezérigazgatóját, Alexander Nixet, miután egy rejtett kamerás felvételekből kiderült: Nix arról beszélt, milyen trükkökkel lehet lejáratni rivális politikusokat a közösségi média befolyásoló erejét kihasználva Fotó: DANIEL LEAL-OLIVAS /AFP

A botránnyal kapcsolatban megszólalt Aleksandr Kogan, aki a Cambridge Analytica számára gyűjtötte az adatokat. Azt állítja, mind ők, mind a Facebook bűnbaknak használja az ügyben. A BBC rádióműsorában elmondta, az adatgyűjtést megengedő környezet veszi körül és lazák a szabályok. „Azt gondoltuk, abszolút a szabályoknak megfelelően jártunk el. Az Analytica biztosított róla, hogy több ezer, tán több tízezer alkalmazás teszi azt, amit mi, és ez teljesen normális felhasználási módja a Facebook adatoknak." Kogan 30 millió felhasználóról beszél, a New York Times 50 millió olyanról tud, akiknek a személyes adataival visszaéltek. A Facebook azt állítja Kogan, megsértette a cég adatvédelmi politikáját, az ipar bennfentesei azonban azt mondják, az adatok gyűjtése és nem megengedett célokra való felhasználása mindig létezett és létezik ma is. Az, hogy a Cambridge Analytica sikerrel járult-e hozzá Trump kampányához a szakértők is vitaják. Kogan azt mondja hatszor nagyobb az esélye annak, hogy rossz adatokat kaptak, mint jókat, személyesen nem hisz a „mikrocélzásos” módszerben.

Eközben Brian Acton, a WhatsApp egykori tulajdonosa igen erős Twitter-üzenetet tett közzé nemrég, amivel egyértelműen a Facebook elhagyása mellett teszi le a voksát. A WhatsAppot 2014-ben 22 milliárd dollárért vette meg a Facebook az alapítóktól.

Mark Zuckerberg elismerte, hogy az ő felelősségük megvédeni a felhasználók adatait. A posztban azt is ígéri, tovább dolgoznak a biztonságos működésen, a most kirobbant adatgyűjtési ügyet mindazonáltal még vizsgálják. 

Orbán Viktor március 15-i beszéde óta találgatják, vajon kin és min akar majd elégtételt venni Magyarország fenyegetőző miniszterelnöke. Na de addig is. Nehogy már kiabáló kis suhancok azt higgyék, csak úgy masírozgathatnak az utcákon, demokráciát játszva.