Bioritmus;felmérés;világnap;endometriózis;

- Nem a "feje fáj", hanem a szex maga - De mitől?

Fájdalmas a szex, és az érintettek fele tart attól, hogy nem lehet gyereke – ezek a főbb megállapításai az endometriózissal érintett nők körében végzett vizsgálatnak.

Az „Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítvány készített nem reprezentatív kutatás kérdőíveire két hét alatt 684 érintett válaszolt. Az ellátáshoz jutás nehézségeiről korábban már a Népszava is beszámolt.

A betegség lényege, hogy a méhnyálkahártya sejtjei, szövetei megtelepszenek a test más szervein – a méh külső falán, a petefészkeken, a méhtartó szalagokon, a húgyhólyagon, a beleken, a külső nemi szerveken, az ízületeken, a tüdőn, sőt olykor még az agyban is. Ezek az eltévedt szövetek máshol éppúgy viselkednek, mint a méhben: menstruáció idején megvastagszanak, véreznek, ami a szervezetben gyulladást, hegesedést, erős fájdalmat, görcsöket okozhat. Több lehetőség van a kezelésre. Az enyhébb fájdalmakra gyógyszereket adnak a menstruáció idején. Másoknál hormonokat tartalmazó fogamzásgátló tablettákkal mérséklik a méhnyálkahártya megvastagodását, és ezáltal csökkentik vagy megszüntethetik a fájdalmakat. Bizonyos esetekben olyan gyógyszereket alkalmaznak, amelyek megakadályozzák a menstruációt, és ezzel csökkentik a méhen kívüli méhnyálka-hártya szövet mennyiségét. Ennek a menopauzához hasonló állapotot előidéző kezelésnek azonban már zavaró mellékhatásai lehetnek, más hormonális kezelések pedig hízást vagy rossz közérzetet okozhatnak.

Az alapítvány felmérése megállapítja, hogy a betegséggel járó fájdalom nagymértékben rontja a nők életminőségét, a betegség okozta bizonytalanság pedig még a tünetek megszűnése után sem múlik el.

A megkérdezettek 82 százaléka jelölte meg tüneteként a fájdalmas menstruációt, 70 százalék egyéb alhasi kínokról is beszámolt. Minden második érintett számára gyötrelmet jelent a nemi élet, a válaszadók harmada saját bevallása szerint meddő. „Fájdalmas szexuális együttlét miatt kerülöm a szexet és a párkapcsolatokat is. Mindennapjaimat megnehezíti a fájdalom.” – írta az egyik válaszadó.

A tünetek megjelenése és a diagnózis felállítása között a megkérdezettek körében átlagosan 4,6 év telt el, 17 százalékánál pedig több mint 10 év. A kutatásból az is kiderül, hogy válaszadóknak sokáig eszükbe sem jutott orvosi segítséget kérni, mert úgy gondolták, hogy a fájdalmas menstruáció normális.

„15-16 éves korom óta van menzeszem, a betegségre utaló fájdalmas tünetek szinte az első alkalom óta jelentkeztek, ám hiába fordultam az orvosokhoz, leginkább hisztisként vagy lelki betegként kezeltek”- írta a kutatás egyik alanya.

„A legnagyobb félelmem, hogy nem lehet babám... De ha lesz, és esetleg kislány... Félek, hogy örökölni fogja...”- olvasható a válaszok között.

A megkérdezettek 12 százaléka az endometriózisa mellett, természetes úton szült gyereket.

A válaszadók kétharmada egyáltalán nem hallott a betegségről a diagnózis előtt.

Az "Együtt könnyebb" Női Egészségért Alapítvány egyetlen hazai civil szervezetként felvállalta az endometriózisos nők támogatását. Az alapítvány március 24-én negyedik alkalommal rendezi meg az Endometriózis Világnaphoz kapcsolódó rendezvényét, amelyre neves szakértőket is meghívtak előadni.

Egy nemzetközi vizsgálat szerint őssejtterápiával javítani lehet szklerózis multiplexben szenvedő betegek állapotát. Az orvosok azonban hangsúlyozták, hogy az eljárás nem alkalmas minden ilyen beteg kezelésére - számolt be róla az MTI a BBC News alapján.