Katalónia;Carles Puigdemont;

Fotó: AFP/Fabrice Coffrini

- Svájc a példakép a katalánoknak

Közel fél évvel a katalán függetlenségi népszavazás után sem oldódott meg a térséget érintő krízis, ám a régió Belgiumba menekült egykori vezetője új megoldási javaslattal állt elő: a svájci modellé lehet a jövő. Carles Puigdemont egy genfi emberi jogi filmfesztiválon azt állította, a katalánok többsége is szívesebben támogatna egy svájci típusú, autonóm kantonokból álló szövetségi köztársaságot, mint a teljes függetlenséget.

Ez jelentős elmozdulás a korábbi álláspontjához képest, hiszen nem sokkal az októberi függetlenségi népszavazás után – amelyen az igenek győztek – az egyebek között zendüléssel és lázadással vádolt politikus Belgiumba menekült, és sokáig állította: nincs más út, csak az egyoldalú függetlenség. Eleinte azt javasolta, kész lenne egy független katalán köztársaságot külföldről vezetni, ám ahogy csökkent a politikai befolyása, úgy finomodott az álláspontja.

Decemberben regionális választásokat tartottak Katalóniában abban a reményben, hogy a voksolás kiutat jelent a válságból, ám a helyzet azóta is igen kilátástalan: hiába szerezték meg a parlamenti többséget a függetlenséget támogató erők, három hónap elteltével sem sikerült kormányt alakítani. Több fontos katalán politikus is börtönben van zendülés és lázadás miatt, köztük a korábbi alelnök, Oriol Junqueras, valamint a most elnöki tisztségre javasolt Jordi Sánchez.

Az El País szerint a legnagyobb problémát nem csupán a vezető politikusok bebörtönzése jelenti, hanem a függetlenségpárti táboron belüli megosztottság. A pártok egyetértenek abban: a végső cél a függetlenség, ám az odavezető utat másképp képzelik el. Az egyik oldalon vannak a radikálisok, akik kitartanak a függetlenség egyoldalú kikiáltása, a Madriddal való kompromisszum elutasítása mellett. Ide tartoznak érdekes módon Carles Puigdemont hívei – míg az érintett már nem –, valamint a rendszerellenes Népi Egység (CUP).

A másik oldalon azt szorgalmazzák, egy időre vissza kell vonulni, „erőt gyűjteni”, és új stratégiát kidolgozni. A lassú víz partot mos hívei – a Köztársasági Baloldal, és Carles Puigdemont pártja, a PDeCAT – szerint mihamarabb kormányt kell alakítani, ám a retorika szintjén továbbra is ki kell állni a függetlenség mellett.

A két tábor közötti szakadék egyelőre igen mély, és a spanyol napilap szerint a függetlenségi mozgalom a legmélyebb pontján van, mióta Artur Mas akkori katalán elnök 2012-ben útjára indította.

Több szabadságjog korlátozása csökkentette a konkurencia lehetőségét, nem volt meg az igazi választás lehetősége, és a bírálókra méltánytalan nyomást gyakoroltak - közölte Michael Georg Link koordinátor az orosz elnökválasztás kapcsán, amikor ismertette az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Irodája (ODIHR) és Parlamenti Közgyűlése megfigyelő missziójának előzetes jelentését, írja az MTI.