Eurostat;nemi szerepek;foglalkozások;

Shutterstock illusztráció

- Nesze neked, nőnap - Alig lazul a "szereposztás"

A húsz leggyakoribb foglalkozás közül (amelyekben az Európai Unió dolgozó népességének 76 százaléka tevékenykedik) 11 esetében magasabb a nők aránya, mint a férfiaké – olvasható az Eurostat nemzetközi nőnap (március 8.) alkalmából kiadott közleményében.

A nők aránya a személyi gondozás területén a legmagasabb (89 százalék), amit a takarítás követ: a takarítók 84 százaléka nőnemű az EU-ban. A harmadik helyen az irodai munka szerepel (80 százalék). Az egészségügyi szakemberek (jellemzően nővérek) 78 százaléka nő, a pedagógusi pályán az arány 71 százalék.

A férfiak aránya az építőiparban a legmagasabb (97 százalék), de a fuvarozók és sofőrök is jellemzően férfiak (96 százalék). A tudományos és a mérnöki pályán is többségben vannak a férfiak (83-74 százalék). Az üzleti szférában viszont már majdnem megegyezik a nők és férfiak aránya (49-51 százalék).

A keresetek terén pedig a következő a helyzet: a nők Európa-szerte 2016-ben, csakúgy mint az előző évben, átlagosan 16,1 százalékkal kerestek kevesebbet a férfiaknál. 

Mint kedden megírtuk, megerősítette az ENSZ emberi jogi főbiztosa, hogy rasszistának és idegengyűlölőnek tartja Orbán Viktor miniszterelnököt, és nem hajlandó az erre vonatkozó korábbi kijelentései miatt lemondani, ahogy azt Szijjártó Péter külügyminiszter követelte tőle a múlt héten. Zeid Raad al-Husszein közleményében azt is leszögezte: itt az ideje szembeszállni az Orbán Viktor-féle zsarnokokkal, miután a gyűlölet gyúlékony erő, és ma, Európában nem fog győzedelmeskedni.