A hivatal szerint az érintett személyek mindannyian kínai állampolgárságúak voltak. A lap egy korábban magas rangban lévő diplomáciai forrása szerint egyes kelet-ázsiai magyar külképviseletek erősen kockázatos gyakorlatot folytattak a letelepedési kötvényekért folyamodók nemzetbiztonsági szűrésében.
A közel négy évig húzódó, tavaly márciusban lezárult kötvényprogram keretében – illetve a hozzá kapcsolódó családegyesítés által – összesen 19 865 külföldi állampolgár kapott letelepedési engedélyt Magyarországon.Többségük mintegy 15 ezer ember kínai állampolgár volt. A kötvényigénylők 300 ezer euró (az első időszakban 250 ezer euró), ötéves futamidejű kölcsönt nyújtottak a magyar államnak, cserébe ők és családjuk korlátlan ideig szóló letelepedési engedélyhez jutottak, amellyel az Európai Unió területén is szabadon mozoghatnak.
A kötvényeket kizárólag az Országgyűlés – a fideszes Rogán Antal által vezetett – gazdasági bizottságában kijelölt, tisztázatlan tulajdonosi háttérrel bíró cégek értékesíthették a vevőknek, de a letelepedési engedély kérelmezési folyamata a magyar nagykövetségeken, konzulátusokon zajlott. Az engedélykérőkkel szemben meghatározott ellenőrzésekre került sor, amelyekben a BMH felkérésére részt vett a magyar rendőrség, az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Terrorelhárítási Központ is.
A nemzetbiztonsági szűrés fontos része volt a kérelmezőkkel folytatott elbeszélgetés. Csakhogy a lap értesülései szerint sok érintett külképviseleten nem volt olyan magyar diplomata, aki birtokában lett volna az ehhez szükséges nyelvtudásnak. Így a kötvényigénylők meghallgatása és mondandójuk megfelelő lefordítása is problémát jelentett, hiszen az igénylők többsége – szinte kivétel nélkül kínai állampolgárok – nem beszélt a sajátján kívül más nyelven.
Ezt helyi tolmácsok alkalmazásával akarták megoldani, ők azonban nem estek át olyan szintű ellenőrzéseken, mint a magyar diplomaták. Egy konkrét esetben például egy kínai család minden tagja ugyanazzal a névvel regisztrált.
Megírtuk: Három nemzetközi szervezet — a Transparency International, a brit Global Wittness és a tényfeltáró újságírói projekteket koordináló OCCPR — képviselői hétfőn találkoztak az Európai Bizottság bel- és igazságügyi főigazgatóságának munkatársaival, hogy felhívják a figyelmüket az úgynevezett arany vízum programoknak az EU-n belüli mozgás szabadságát és a belső piaci normákat fenyegető hatásaira.
A találkozót megelőzően a három NGO (non-governmental organization - kormánytól független szervezet )munkatársai Brüsszelben sajtótájékoztatón ismertették több mint féléve tartó kutatómunkájuk eredményét. A szervezetek nyolc európai uniós tagállamban — Ausztriában, Bulgáriában, Cipruson, Lettországban, Litvániában, Magyarországon, Máltán és Portugáliában — vizsgálódtak. Munkájuk során arra a következtetésre jutottak, hogy a befektetésért letelepedést és állampolgárságot kínáló programok mindenütt visszaélésekre adnak lehetőséget és szabad utat engednek a korrupciónak. A kedvezményeket kínáló országok titkolóznak a kedvezményezettek kilétéről és befektetéseik nagyságáról. Nem ellenőrzik megfelelően a vízumot igénylő személyeket, sem a pénzük eredetét. Társadalmi kontroll híján a programok lehetőséget adnak az illegálisan szerzett jövedelmek elrejtésére, és a felelősségre vonás elkerülésére. Mint elhangzott, a programokkal bűnözők és bűnös úton szerzett jövedelmek érkezhetnek az EU területére. (Halmai Katalin)