Mi volt előbb? A fölényes ellenzéki győzelem Hódmezővásárhelyen, vagy az újabb Békemenet terve? A Magyar Idők továbbra is úgy tartja, hogy Bayer Zsolt, a lap publicistája az időközi polgármester-választáson elszenvedett fideszes vereségre adott válaszként hirdette meg a Békemenetet az Echo TV Sajtóklub műsorában. Bencsik András, a Magyar Demokrata főszerkesztője a Népszavának erről azt mondta, Bayer Zsolttal ketten beszélték meg a műsor felvétele előtt, hogy Békemenetet szerveznek.
Bencsik András elnöke, Bayer Zsolt elnökségi tagja a Békemenet Egyesületnek. Az ötlet – mesélte Bencsik – annyira hirtelen jött, hogy sem a Fidesszel, sem a Csizmadia László-féle Civil Összefogás Fórummal (CÖF) nem tudtak egyeztetni.
Csakhogy pár nap múlva a CÖF is közölte, hogy Békemenetet szervez, ennek pedig semmi köze a hódmezővásárhelyi választáshoz: a helyszínt már jóval korábban bejelentették a rendőrségen. A felvonulók március 15-én, délben találkoznak a budai oldalon, a Bem téren, és onnan mennek át a Kossuth térre, meghallgatni Orbán Viktor miniszterelnök beszédét.
A furcsa az, hogy Bayer és Bencsik, elvileg a CÖF-től teljesen függetlenül, pontosan ugyanezt az időpontot és helyszínt jelölte meg. A CÖF bizarr módon – az Echo TV-ben elhangzottak ellenére – a „balliberális médiát” vádolta azzal, hogy összefüggést keres a Békemenet és a Fidesz vásárhelyi kudarca között.
Zárug Péter Farkas politológus rendszeresen publikál Bencsik lapjában, a Magyar Demokratában, a Wikipédia „jobboldali közszereplőként” tartja nyilván. Feltételeztük, rendelkezik információkkal arról, mi történik a Békemenet körül. Megkérdeztük azt is, egyáltalán kinek van joga Békemenetet hirdetni: a Békemenet Egyesületnek vagy a CÖF-nek?
Sokkal okosabbak nem lettünk. A politológus írásban elküldött válaszában kifejtette, hogy a szervezési részleteket nem ismeri, és ennek nem is tulajdonít nagy jelentőséget. A Magyar Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) alternatív Békemenete szerinte azt mutatja, hogy elvileg bárki szervezhet ilyet. Nyilván a meghirdetők kiléte dönti el, hogy kik fognak megmozdulni rá – tette hozzá Zárug Péter Farkas. A CÖF és a Bayer-Bencsik páros e téren ugyanazt jelenti a Fidesz-tábor számára, amely tudja azt is, hogy nem a kétfarkú kutyák rendezvényére kell mennie.
„Magyarország legyen a Két Békemenet országa!” – az alternatív vonulást a fideszes Békemenettel egy időben tartja az MKKP, a gyülekező a Blaha Lujza téren lesz. Nem értettük, hogy a politológus miért hozta szóba a viccpárt rendezvényét. Felvetésünket, hogy ennek említése akkor lenne indokolt, ha a kormánypárti Békemenetet is a politikai paródia kategóriába sorolná, Zárug Péter Farkas figyelmen kívül hagyta.
A Fidesz szempontjából a Békemenetben a politológus nem lát nagyobb kockázatot. Persze – jegyezte meg –, számháború biztos lesz belőle, és az is biztos, hogy a szervezettség és a spontaneitás is vita tárgyát fogja képezni. Ugyanakkor régen nem volt Békemenet, ami a kormánypárti „masszív szurkolótábornak” mindig felfokozott közösségi élményt adott, és amit mindig „biztos pontként húzhattak be” a szervezők.
A CÖF arról is beszámolt, hogy a kormány melletti kampányrendezvényre ismét szervezetten érkeznek lengyel vendégtüntetők. Az Orbán-kormány hatalmon maradását tehát külföldi segédlettel akarja elérni a „civil” összefogás, ami nem feltétlenül illeszkedik a Fidesz által vallott „szuverén nemzetállam” víziójába.
Zárug azonban, aki a lengyelek szerepét szimbolikusnak tartja, nem fedezett fel ellentmondást. Hiszen a Budapestre látogató lengyelek is a nemzetállamok Európájának a hívei, ahogyan a magyar kormány is az. „A kérdés maga zavaros” – vélekedett Zárug Péter Farkas. Megismételt kérdésünkre, hogy a lengyelek részvétele szerinte miért nem számít külföldi beavatkozásnak, nem válaszolt.
Régebben előfordult, hogy a Fidesz kifejezetten kérte híveit, vegyenek részt a Békemeneten. A párt sajtóosztálya most a Népszava megkeresésére visszafogottabban fogalmazott: „a Fidesz üdvözli a kezdeményezést, mint minden olyan lépést, amely támogatja a kormány politikai küzdelmét, hogy megvédjük Magyarország függetlenségét és biztonságát”. A Fidesz bízik abban, hogy sokan mennek majd el a Kossuth térre (ahol a kormányfő mond beszédet), de nem említette a Bem teret (ahol a Békemenet gyülekezik).
Ceglédi Zoltán politikai elemző lapunknak hangsúlyozta, hogy Békemenet csak akkor van, ha a Fidesz úgy akarja. Állítását alátámasztja, hogy a kormánypárti sajtóbirodalomhoz tartozó 888.hu például külön is toboroz résztvevőket az eseményre. A Békemenet – folytatta Ceglédi – nem megzavarja, hanem erősíti Orbán Viktor kampánystratégiáját, amely az erőszakon, a megfélemlítésen és az agresszivitáson, másfelől a fideszes „magszavazók” egyben tartásán alapul.
A spontán aktivizmus már eltűnt a Fidesz életéből. A kormánypárt rendezvényeinek közönsége jórészt fizetett emberekből, bértapsolókból, külföldről hozott tüntetőkből áll – jelentette ki Ceglédi Zoltán. A lengyelek ismételt szerepeltetése demonstrálni hivatott, hogy a magyaron kívül a lengyel kormány is határozottan Európai Unió-ellenes politikát képvisel.