Három nemzetközi szervezet — a Transparency International, a brit Global Wittness és a tényfeltáró újságírói projekteket koordináló OCCPR — képviselői hétfőn találkoztak az Európai Bizottság bel- és igazságügyi főigazgatóságának munkatársaival, hogy felhívják a figyelmüket az úgynevezett arany vízum programoknak az EU-n belüli mozgás szabadságát és a belső piaci normákat fenyegető hatásaira.
A találkozót megelőzően a három NGO (non-governmental organization - kormánytól független szervezet )munkatársai Brüsszelben sajtótájékoztatón ismertették több mint féléve tartó kutatómunkájuk eredményét. A szervezetek nyolc európai uniós tagállamban — Ausztriában, Bulgáriában, Cipruson, Lettországban, Litvániában, Magyarországon, Máltán és Portugáliában — vizsgálódtak. Munkájuk során arra a következtetésre jutottak, hogy a befektetésért letelepedést és állampolgárságot kínáló programok mindenütt visszaélésekre adnak lehetőséget és szabad utat engednek a korrupciónak. A kedvezményeket kínáló országok titkolóznak a kedvezményezettek kilétéről és befektetéseik nagyságáról. Nem ellenőrzik megfelelően a vízumot igénylő személyeket, sem a pénzük eredetét. Társadalmi kontroll híján a programok lehetőséget adnak az illegálisan szerzett jövedelmek elrejtésére, és a felelősségrevonás elkerülésére. Mint elhangzott, a programokkal bűnözők és bűnös úton szerzett jövedelmek érkezhetnek az EU területére.
“Az aranyvízumok mindenütt kockázatokat rejtenek magukban, de valamennyi célja, hogy pénzt pumpáljon a gazdaságba. A magyarországi letelepedési államkötvény kirí a többi közül, mert nettó veszteséget termel a költségvetésnek. Viszont az üzleten 59-60 milliárd forintot kerestek a homályos hátterű közvetítő cégek, amelyek a kötvényekkel kereskedtek ” — mondta kérdésünkre Ligeti Miklós, a Transparency International magyarországi szervezetének jogi vezetője, aki részt vett a brüsszeli tájékoztatón. A jogász közölte azt is, hogy a letelepedési kötvénnyel kapcsolatban január végén tett feljelentésük átkerült a Központi Nyomozó Főügyészségre.
Az anti-korrupciós szervezetek azt szeretnék, ha az Európai Bizottság útmutatásokat dolgozna ki arról, hogy az arany vízum programok végrehajtásakor a tagállamoknak milyen átláthatósági szabályokat kell követniük. Mivel az állampolgársági ügyek a tagországok hatáskörébe tartoznak, ennél több nem várható az uniós végrehajtó testülettől. Az illetékes szóvivő hétfőn megerősítette: az év második felében jelentésben fogják értékelni az egyes tagállami programokat.