Az Európai Unió Bírósága a Sporting Odds online szerencsejáték szervező beadványa alapján elmarasztalta Magyarországot a szerencsejáték szabályozása miatt, mert az sérti a szolgáltatás nyújtás szabadságát. Az Igazságügyi Minisztérium február végén reagált. A tárca közleményében azt hangsúlyozta: számítottak rá, hogy a külföldi szerencsejáték-szervezők saját profitjuk érdekében minden eszközzel fel fognak lépni a magyar szerencsejáték szabályozással szemben.
A tárca érvelése szerint a szabályozás a nemzeti érdekeket, a magyar fogyasztókat és a magyar költségvetést védi. Vagy némelyek egyéni érdekeiről lehet szó? A hazai kaszinó ipar nagy részére, illetve az online szerencsejátékra 2024-ig a magyar filmügyi kormánybiztosnak, Andy Vajnának koncessziós joga van.
A kormány 2012 őszén 24 óra leforgása alatt betiltotta a pénznyerő játékautomaták üzemeltetését. Lázár János csúcsminiszter érvelése szerint egyebek mellett "súlyos nemzetbiztonsági kockázatok" is felvetődtek a szerencsejáték-iparban érdekeltek tevékenységével kapcsolatban. Akkortól kizárólag kaszinókban engedélyezték ilyen gépek működését.
A filmügyi biztos luxemburgi bejegyzésű cégének tulajdonában lévő két, kaszinót működtető magyarországi vállalkozása a gazdasági tárca engedélyével - a kedvezőbb adózási lehetőségek miatt - összeolvadhatott. Így például 2016-ban a 22,6 milliárd forint árbevétel után 4,2 milliárd forint játékadót kellett volna befizetni a költségvetésbe, de ebből levonhatták a 3,8 milliárdos éves koncessziós díj összegét. Így a játékadó a Magyar Nemzet egy tavalyi cikke szerint 400 millió forintra olvadt. Ez a bevétel 2 százalékát sem érte el. S miközben a faluszéli szatócsboltban is kötelező az online kassza, a kaszinókban nem kellett erre költeni.
A kormány tehát valóban védi a költségvetést. A bevételtől.