A világ minden tájáról özönlenek a párizsi Louvre-ba, hogy láthassák Leonardo da Vinci ikonikus festményét, a Mona Lisát, más néven a La Giocondát. Elképzelhető azonban, hogy hamarosan csak a hűlt helyét találják majd, Françoise Nyssen kulturális miniszter ugyanis bejelentette, fontolgatják, hogy körútra vigyék a világhírű festményt, írja a The Telegraph. Céljuk, hogy a képet a Franciaország szegényebb területein élők is láthassák, hiszen - Nyssen szerint - a kulturális szegregáció ellen úgy lehet a legjobban a küzdeni, ha országjáró körútra visznek műalkotásokat.
A miniszter elsősorban az egykori bányászvárost, Lens települést említette, ahol a Louvre egy részlege is működik. Nyssen egyelőre nem törődik azon szakértők véleményével, akik szerint a 16. századi műalkotás túl törékeny ahhoz, hogy szállítsák. A képet egy vékony nyárfatáblára festették, amin van egy repedés. Ha ez szélesebb lesz, tönkreteszi az egész képet. A miniszter felidézte, hogy hasonló kritikával szembesültek, amikor Emmanuel Macron francia elnök megígérte, kölcsönadják Nagy-Britanniának a 11. században készült, a normann hódítást ábrázoló bayeux-i falikárpitot.
Lens polgármestere már kampányol a festményért, sőt a helyiek is várják a városba a műalkotást. Múlt hónapban például a helyi focicsapat szurkolói az egyik meccsen egy nagy transzparenst vittek magukkal “Mona Lisa, a lens-iek szíve érted dobog!” felirattal. A lakosok többek között abban bíznak, hogy a nehézségekkel küzdő helyi vállalkozások fellendülnek majd a turizmusnak köszönhetően.
A Mona Lisát egyébként az 1960-as években átszállították az óceánon és kiállították New York-ban és Washingtonban is. Legutoljára 1974-ben vitték ki a Louvre-ból: akkor a Tokiói Nemzeti Múzeumban állították ki, ahol egy látogató megpróbálta lefújni vörös festékkel, de a golyóálló üveg miatt nem járt sikerrel. 1911-ben nem kölcsönadták, hanem a múzeum egyik munkatársa lopta ki az épületből, mert úgy gondolta, a festménynek egy olyasz múzeumban van a helye. A Louvre akkor szerezte vissza, amikor két évvel később a férfi megpróbálta eladni a firenzei Uffizi Képtárnak.