A nyáron nálunk a négyes metrónál járó és a felcsúti kisvasutat is meglátogató főellenőr úgy fogalmazott: „mi együttműködésre számítunk, hogy megoldhassuk a problémákat. Mi támogatni szeretnénk Magyarországot. Ám a (magyar) hatóságok ezt úgy állítják be, mintha Európa belezavarni próbál Magyarország életébe, ami nem igaz.”
A német képviselőnő szavainak nyomatékot ad, hogy a magyar hatóságok korábban itteni, ellenzéi képviselők feljelentésére már nyomoztak az Elios-ügyben, ám semmiféle problémát nem találtak Orbán Viktor vejének az érdekeltségébe tartozó cég közvilágítási tenderei körül. Ezzel párhuzamosan viszont az Európai Csalás Elleni Hivatal (Olaf) is górcsó alá vette a Tiborcz-tendereket, és ahol a magyar hatóságok semmiféle problémát nem észleltek ott az Olaf rendkívül súlyos, szervezett csalásra utaló jeleket találtak.
Ingeborg Grässle szóvá tette, hogy korábban tárgyalt Polt Péter legfőbb ügyésszel is. Akkor a hatóságok karácsonyra ígértek eredményt a másik, Olaf által feltárt csalás, a négyes metró körüli visszaélések kapcsán is, ám az ügyben azóta sem történt előrelépés.
A Politico.eu megemlíti: bár Orbán pártja, a Fidesz az Európai Néppárt tagja és a szövetség rendre megvédi Orbánt a támadásoktól, azonban a néppárton belül is egyre többen tisztában vannak azzal, hogy Magyarországon rendszerszintű probléma a korrupció.
„Korábban erről nem volt kialakult álláspont” – világította meg a helyzetet egy nevének elhallgatását kérő néppárti. „Most már nagyon nem baráti a vélekedés” -tette hozzá.