Március 21-kén hagyja jóvá az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottsága a magyarországi helyzetről készülő EP-jelentéshez fűzött véleményét. A szerző, a spanyol liberális Maite Pagazaurtundúa Ruiz a tervezetben leszögezi: egyes magyarországi fejlemények kétségeket vetnek fel az uniós értékek érvényesülésével kapcsolatban.
A szöveghez benyújtott módosító indítványok ennél erősebben fogalmaznak. A Zöldek frakciója által előterjesztett javaslat leszögezi: fennáll a veszélye annak, hogy Magyarországon súlyosan sérülnek az EU demokratikus normái, ezért kezdeményezni kell ellene a szankciókat is kilátásba helyező 7. cikkelyes eljárást. Módosító indítványaikban a képviselők felhánytorgatják többek között a civil szervezetek ellehetetlenítésére és a választás eredményének befolyásolására irányuló kormányzati döntéseket. Cristian Dan Preda román néppárti képviselő a fékek és ellensúlyok rendszerszintű leépítését veti a pártcsaládjához tartozó Fidesz szemére. A baloldali bukaresti kormány ellenzékéhez tartozó honatya általánosságban is erélyesebb brüsszeli fellépést sürget a közös értékeket semmibe vevő kormányok ellen.
A véleménytervezetről és a módosító indítványokról rendezett hétfői szakbizottsági vitában a képviselők többsége sürgette, hogy az EU hozzon létre egy állandó mechanizmust a jogállam és a demokrácia tiszteletben tartásának figyelemmel kísérésére. A német szocialista Sylvia-Yvonne Kaufmann javasolta, hogy az EU-pénzek felhasználását tegyék függővé attól, hogy Magyarország részt vesz-e az európai főügyészi hivatal munkájában. A lengyel kormánypárti EP-képviselőket is tömörítő konzervatív frakció képviselője viszont úgy vélte, hogy jobb, ha a parlament nem ítélkezik a tagállamok demokratikus berendezkedéséről.
A szakbizottsági véleményt az állampolgári jogi bizottságban készülő jelentéstervezethez fogják csatolni. Úgy tudjuk, hogy ennek első szövegváltozatát március vége felé teszi le az asztalra Judith Sargentini jelentéstevő. A holland zöldpárti képviselő tavaly májusban arra kapott felhatalmazást az EP-től, hogy készítsen jelentést, amely felszólítja az EU kormányközi döntéshozó testületét, hogy mondja ki: Magyarországon rendszerszintű veszély fenyegeti az uniós értékeket.