mérleg;vesztesek;Fidesz-éra;

6,3 milliárd forintba került az MTK stadionja FOTÓ: MOLNÁR ÁDÁM

- Mérlegen a Fidesz-évek - Több a vesztes, mint a nyertes

Migránsokra és stadionokra emlékszünk leginkább az „elmúlt nyolc évből”, derül ki a Ténygyár és a ZRI Závecz Research friss kutatásából. A két ciklusnyi Fidesz-kormányzás után sokan vannak, akik úgy érzik, nem változott érdemben a helyzetük, de akiknek igen, azok közül többen érzik magukat az elmúlt időszak vesztesének, mint ahányan a nyertesének.

A megkérdezettek 58%-a úgy válaszolt, hogy nem változott az ő és a családja pénzügyi helyzete az utóbbi években, míg 23% életében negatív, 18% esetén pedig pozitív változást állt be. Amikor viszont a kutatók az anyagiaktól immár elszakadva tették fel a kérdést, milyen hatást gyakorolt az életükre a kormány, 37% vesztesnek aposztrofálta magát, és csak 23% nyertesnek – 35%-nyi ember helyzetét saját bevallása szerint nem érintette a kormány tevékenysége.

A valódi kormányzati teljesítmény azonban akkor rajzolódott ki, amikor a kutatás vezetői arra kérték a válaszadókat, soroljanak fel konkrét – pozitív, illetve negatív – kormányzati intézkedéseket az „elmúlt nyolc évből”. Jól mutatja a propaganda működését, hogy a kedvezőnek tartott döntések közül legnagyobb arányban a migránsügy kezelése került elő, ezt az alanyok 24%-a említette magától, amit a CSOK és a rezsicsökkentés (13, illetve 12 százalék) követett.

A legrosszabb, vagy épp legveszélyesebb lépések, területek toplistáját a stadionépítések vezették 17%-kal, második helyen az egészségügy helyzete szerepel 13%-kal.

Nem csak a hazai ellenzék, de a külföldi sajtó is a Fidesz történelmi vereségeként értékeli a Hódmezővásárhelyen történteket, és ha az "egy fecskéből" talán nem is lehet messzemenő következtetéseket levonni, az biztos, hogy az egyik legnagyobb ellenféllel, a közömbösséggel, apátiával is küzdő magyarországi ellenzék jókora lendületet kaphatott Márki-Zay fölényes győzelmétől.