Noha a magyar küldöttség számára még nem ért véget a téli olimpia, tegnap mégis a leginkább várt esemény a férfi rövidpályás gyorskorcsolyázók éremátadója volt. A Burján Csaba, Knoch Viktor, Liu Shaoang, Liu Shaolin Sándor összeállítású négyes Schmitt Páltól, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság magyar tagjától vehette át medáljait.
A váltó tagjai ezúttal is vicces kedvükben voltak, amíg egy nappal korábban a kangnungi jégcsarnokban a Usain Bolt jamaicai sprinter védjegyévé vált beállással szórakoztatták a közönséget, addig ezúttal lassított felvételt imitálva léptek fel a dobogó tetejére. "Egy perccel előtte találtuk ki. Azt akartuk ezzel szimbolizálni, hogy milyen lassú és nehéz úton jutottunk el idáig" - mondta Liu Shaolin Sándor az éremátadás előtti vicces jelenetről.
A gyorskorcsolya váltó vasárnap érkezik Magyarországra, ugyanakkor egyáltalán nem biztos, hogy a jövőben láthatjuk még ezt a négyest együtt versenyezni. A legidősebb tag, a 28 éves Knoch Viktor ugyanis még nem döntött arról, hogy folytatja-e pályafutását.
"Feleségem három év kihagyás után szeretne visszatérni a gyermekünk születését követően. Az biztos, hogy mindketten nem tudunk korcsolyázni, de majd együtt döntünk" - mondta a magyar váltó rangidőse, akinek párja Marta Knoch, leánykori nevén Wójcik szintén rövidpályás gyorskorcsolyázó, de a jövőben lengyel helyett magyar színekben versenyezne.
A pécsi sportoló, aki a 2006-os, torióni játékokon ötödik volt 1500 méteren a siker zálogáról is beszélt. Knoch két dolgot említett, egyrészt, hogy a korcsolyasport bekerült a kiemelt sportágak közé, ami jelentősen javította a finanszírozást, illetve a Liu-fivérek révén két világklasszisa lett a váltónak.
"Vancouver után kicsit leült a dolog. Nagyon kellett egy új impulzus, amit végül Lina hozott Szocsi előtt. A legjobb nyolc csapat között voltunk, de a bírók megakadályozták, hogy ott legyünk a játékokon" - emlékezett vissza a kínai vezetőedző érkezésére és a magyar váltó kizárására az egyik kvalifikációs versenyen. "Akkor már látszott a fejlődés, de egy év kevés volt a látványos eredményekhez. Egy teljes olimpiai ciklus viszont már elégnek bizonyult".
Burján Csaba egy nappal a világra szóló siker után bevallotta, hogy rettenetesen nehéz volt a felkészülés számára, a courmayeuri edzőtáborban szinte azon gondolkodott, hogy abbahagyja, elmondása szerint a szöuli megérkezést követően az olimpián is nagyon rossz formában érezte magát.
"Mintha elfelejtettem volna korizni, nagyon cikinek éreztem" - mondta nevetve Burján, aki úgy vélte, hogy az elődöntőre állt össze a mozgása rendesen, de az utána következő edzéseken megint gyengébben tejesített.
Ahogyan Burján Csaba, úgy Nagy Konrád sem felejtett el korcsolyázni. A 25 esztendős magyar a 21. helyen végzett a férfi gyorskorcsolyázók 1000 méteres versenyében. Véget ért a téli olimpia Tóth Ivett számára is, aki a műkorcsolyázók női versenyében 23-ként zárt. "Nagyon nehéz év van mögöttem. Májustól nagy katyvasz volt, a nyári sérülésem is jelentősen befolyásolta a felkészülésemet, ezért örülök, hogy nem csak egy rövidprogramból állt számomra az olimpia" - mondta a 19 éves versenyző.
A hazai küldöttség ma fejezi be szereplését, utolsóként - magyar idő szerint hajnalban - az alpesi sí csapatversenyben voltak érdekeltek a magyarok.