közpénz;Elios;

A székház - Google Street View

Kancellári hátszéllel futott körbe az országban az Elios

Újabb jele van annak, hogy Orbán Viktor uniós pályázati csalással hírbe hozott „olafos” vejének, Tiborcz Istvánnak keze alá dolgoztak az állami hivatalok – derül ki a 24.hu cikkéből. A portál megtudta, hogy az uniós pályázatokat kezelő Lázár János vezette Miniszterelnökség a magyar adófizetők pénzéből 881 millió forinttal finanszírozta azokat a közvilágítási pályázatokat, amelyeket az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) szerint szervezett csalás keretében nyert meg Orbán vejének érdekeltsége. Az OLAF szerint 35 önkormányzatot érintett az Elios-csalássorozat mintegy 13 milliárd forint értékben. Nemcsak a tenderek elnyerésének folyamata volt csalárd, később a közvilágítást is jelentősen túlárazva adta a városoknak a miniszterelnöki vőhöz kötődő vállalkozás. Az önkormányzatok felénél az unió a közvilágítás megújításának nem a teljes összegét, csak 85 százalékát vagy felét támogatta. Ezeknek az önkormányzatoknak fizette ki a miniszterelnökség a pályázati önrészt, így ezek a forrásszegény önkormányzatok is pályázhattak és új közvilágítást rendelhettek Tiborcz István érdekeltségétől. Ami különösen feltűnő, hogy a Lázár vezette kancellária előzékenyen már akkor átvállalta az önrész kifizetését, amikor az Elios még bele sem kezdett a munkába, azaz előre be akarták biztosítani, hogy az önkormányzat végül mindenképpen fizetni tudjon az Orbán-vőhöz köthető cégnek, illetve hogy a települések biztosan belemenjenek az ügyletbe.

Ugyancsak állami segédlettel elkövetett csalás gyanúja sejlik fel az Orbán felcsúti oligarchája, Mészáros Lőrinc azonos nevű fiához kötődő vadásztársaság ügyében, amelyet a hvg.hu tárt fel. Tavalyelőtt nyáron az ifjabb Mészáros által elnökölt Hidashát-Bélmegyer vadásztársaság úgy szerezte meg egy terület vadászati jogát a több évtizede ott vadászó helyi gazdák alkotta vadásztársaság elől, hogy később kiderült: az erről döntő közgyűlésen a Mészárosék mellett szavazó meghatalmazottak szabálytalanságok zömét követték el. A hírportálnak a helyi gazdák elmondták: Mészárosék előbb a vadászterületük közepén lévő kastélyt szerezték meg, majd a furcsaságokkal teli közgyűlés után kiszorították a helyi gazdákat saját földjeikről, akik attól kezdve tétlenül nézhették, ahogy a felcsúti oligarcha és kompániája helikopterrel járt a földjeikre vadászni. Végül három helyi vadász a Békés megyei Járásbírósághoz fordult, amely elsőfokú határozatában kimondta, hogy törvénysértés áldozatai lettek a bélmegyeri vadászok.

Közbeszerzés, politikai sajtóügyek, cégbejegyzés: láthatóan mindenhez ért Kovács Loránd ügyvéd, különösen, ha a miniszterelnök nemhivatalos kommunikációs tanácsadójáról, Habony Árpádról van szó. Cégiratok tanúskodnak arról, hogy a közpénzek és közbeszerzések környékén gyakorta feltűnő jogász az elmúlt években több Habonyhoz köthető vállalat ügyében is eljárt a cégbíróságnál.