Németország és Angela Merkel német kancellár nyomására a török hatóságok pénteken szabadon engedték Deniz Yücel török származású német állampolgárt, a Die Welt egy éve bebörtönzött munkatársát, közölte elsőként a hírt a német lap, majd a berlini külügy is megerősítette azt. Rövidesen azonban pontosítottak, jelezve, hogy Yücel még nem hagyhatta el a börtönt, a külügy is jelezte, hogy a szabadon bocsátásnak a következő órákban kell megtörténnie. Rövidesen azonban az Anadolu török állami hírügynökség jelentette, hogy elkészült a vádirat Yücel ellen, az ügyészek 18 évi börtönbüntetés kiszabását kérik rá, a bíróság pedig be is fogadta a vádiratot.
Vagyis egyelőre még túl korai kijelenteni, hogy Berlin meghátrálásra kényszerítette Recep Tayyip Erdogant, főképp annak ismeretében, hogy az Amnesty International törökországi elnökét, Taner Kilicet is nyolc hónap után január 31-én szabadon bocsátották, majd másnap újra őrizetbe vették annak ellenére, hogy világszerte tiltakoztak a jogvédők Kilic fogvatartása és megvádolása miatt. Ugyanakkor szintén pénteken súlyosbított életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt egy isztambuli bíróság hat török újságírót, akik a vád szerint előre tudtak a 2016-os puccskísérletről, és hatalomátvételre szólítottak fel. Az elítéltek közül három, - Nazli Ilicak, Ahmet Altan és testvére, Mehmet Altan - országosan ismert ellenzéki újságíró. A puccskísérlet óta az Erdogan rezsim 165 médiában dolgozót börtönzött be, sokukat máig vádemelés nélkül tartanak fogva.
Németország és Törökország viszonya látványosan megromlott a 2016-os török puccskísérletet követő tisztogatások és sorozatos jogsértések miatt, a német újságíró ügye pedig végletekig feszítette a húrt. A Die Welt újságíróját egy éve, 2017. február 14-én tartóztatták le Törökországban, azóta fogva tartották, anélkül, hogy hivatalosan vádat emeltek volna ellene. Akárcsak a legtöbb külföldi jogvédőt vagy újságírót, Yücelt is terrorizmus támogatásával, terrorpropaganda terjesztésével, illetve kémkedéssel vádolta meg az Erdogan-rezsim tisztogató gépezete.
Letartóztatása azonnal diplomáciai feszültséget keltett Ankara és Berlin viszonyában, olyannyira, hogy Yücel lett világszerte a legismertebb Törökországban rácsok mögé került külföldi. Esetében megszólalt személyesen Erdogan elnök is, azt állítva, hogy a német újságíró valójában német ügynök, aki bujkált Törökországban, mindemellett pedig az Kurd Munkáspárt (PKK) terrorszervezet képviselője is. Yücel hiába tagadta a vádakat, védekezni nem tudott, hiszen hivatalosan meg sem vádolták.
Berlin kezdettől az újságíró feltétel nélküli szabadon bocsátását követelte, sokáig eredmény nélkül. E hét szerdán Németországba látogatott Binali Yildirim török miniszterelnök, a vizit előtt pedig Sigmar Gabriel külügyminiszter szólította fel Ankarát Yücel valamint minden, Törökországban politikai okok miatt bebörtönzött német állampolgár szabadon bocsátására, emlékeztetve, hogy fogva tartásuk súlyosan megterheli a német-török kétoldalú kapcsolatokat. Berlini látogatása idején a török miniszterelnök a német közszolgálati televíziónak nyilatkozva már engedékenységet mutatott, Deniz Yücel ügyének mielőbbi rendezését helyezte kilátásba.