NATO;Irak;Jens Stoltenberg;

Jens Stoltenberg NATO főtitkár a brüsszeli sajtóértekezleten. Fotó: JOHN THYS / AFP

- Közös döntés: a NATO erősíti jelenlétét Irakban

A térségben tevékenykedő NATO-missziók fejlesztéséről és megerősítéséről egyeztek meg az észak-atlanti szövetség tagállamainak védelmi miniszterei, közölte Jens Stoltenberg, a szövetség főtitkára Brüsszelben csütörtökön, tudósít az MTI. A fejlesztésre Irak stabilitásának megteremtése érdekében van szükség.

Stoltenberg a kétnapos védelmi miniszteri találkozót követően sajtóértekezleten mondta el, a NATO folytatja és további katonai akadémiák létrehozásával kibővíti a Bagdadban és más parancsnokságokon folytatott képzési tevékenységét azzal a céllal, hogy egyre magasabb színvonalú védelmi kapacitáshoz segítse az iraki erőket.

A katonai szövetség jelenlétének fokozását tervezi a térségben, harci tevékenységben azonban továbbra sem vesz részt – tette hozzá a főtitkár.

Magyar katonák Irakban
Az iraki magyar katonai kontingens létszámát 150 főről 200-ra emelik, közölte Szijjártó Péter kedden az MTI-vel. Szijjártó ezt az Iszlám Állam elleni globális koalíció külügyminiszteri értekezlete után mondta, hozzátéve, az újabb magyar katonák február végén érkezhetnek az országba, ahol többek közt robbanóeszközök hatástalanításáról tartanak képzéseket az iraki haderő tagjainak.

A dominóhatás egy ismert fogalom, de a benne rejlő szimbolikus erőt nem árt felidézni ezekben az apatikus vagy épp pesszimisztikus időkben. Az önző, a magáért, a nép minden rétegének, tagjának szolgálata helyett kizárólag a maga érdekeiért tevékenykedő hatalom annak megtartásáért nagy erőkkel ( és hatalmas, a közös pénzből való ráfordítással) igyekszik elhitetni, hogy az állampolgár cselekvőképtelen, reménye sincs arra, hogy változtasson a dolgokon. A felmérések igazolják ennek legalábbis részbeni sikerét, a propaganda "nagy elődöktől" tanulta ki, miként kell manipulálni a tömegpszichózissal.