Zumának az elnöki tisztségről való lemondását kedden kezdeményezte a kormányzó párt, az Afrikai Nemzeti Kongresszus (ANC) végrehajtó bizottsága. Az államfő szerda délelőttre sajtóértekezletet hívott össze, az elnöki hivatal azonban váratlanul visszamondta az államfő fellépését. Pedig a helyi sajtó kész tényként közölte Zuma lemondását.
Az ANC frakcióvezetője bejelentette, ha csütörtökig nem távozik, akkor még aznap leváltják a hatalomból, s legkésőbb péntekig megválasztják az új elnököt. Kérdéses azonban, tartható-e ez a menetrend. A következő évértékelő beszédet mindenesetre már nem Zuma, hanem az ország egyik leggazdagabb embere, Cyril Ramaphosa tartja, akit tavaly decemberben választottak meg az ANC élére, így ő a következő elnök is ő lesz. Zuma államfői mandátuma eredetileg 2019-ben járna le. A tegnapi rendőrségi fellépés is azt jelzi: egyre nagyobb nyomás nehezedik rá, hogy mielőbb távozzék.
Dél-Afrika az elszalasztott lehetőségek országa. Már az ország ikonja, az apartheid elleni küzdelem élharcosa, Nelson Mandela gazdasági eredményeivel sem voltak igazán elégedettek honfitársai, ő azonban olyan tekintéllyel rendelkezett, hogy senki sem merte támadni. Az 1999-től 2008-ig hatalmon lévő Thabo Mbeki igazi technokrata volt, ám elnöksége alatt megnőtt a szegények és a gazdagok közötti különbség. Zuma követte az elnöki székben, akit sokan már megválasztásakor korrupt, a demokrácia alapszabályait semmibe vevő politikusnak tartottak. Pályája során 780-szor (!) vádolták korrupcióval, pénzmosással, csalással és adócsalással. Nemcsak vagyonát, illetve gépkocsiparkját gyarapította lelkesen, a poligámia sem áll távol tőle: négy felesége, 22 gyermeke van, s nemi erőszakkal is vádolják.