Lázár János „nyilvánosan maga vallotta be, hogy Tiborcz Istvánnal együtt találták ki, hogyan lehet ellopni a közpénzt”. A Gyurcsány Ferenc vezette DK helyettes szóvivője, Rónai Sándor a távirati iroda tudósítása szerint ezzel indokolta, miért szánták el magukat a Lázár János elleni jogi lépésre.
Lapunk szombati számában felidéztük, mit mondott a kormányinfón a kancelláriaminiszter a múlt év novemberében, amikor megkérdeztük, hogy miért találkozott, miről beszélt egy kávézóban Tiborcz Istvánnal, Orbán Viktor miniszterelnök vejével. A miniszter válasza: „Tiborcz Istvánt ismerem polgármester koromból. (...) Közösen találtuk ki, hogy Hódmezővásárhelyen hogy fogjuk a közvilágítást modernizálni, ami nagyszerű program volt.”
Szavaiból kiderült tehát, hogy a Hódmezővásárhelynek LED-lámpákat szállító Orbán-vő egyezkedett vele az üzletről. Ahogyan megírtuk, a Tiborcz István egykori érdekeltségébe tartozó Elios Zrt. ügyeit vizsgáló OLAF (Európai Csalás Elleni Hivatal) jelentése szerint a hódmezővásárhelyi közvilágítási projektben is súlyos szabálytalanságok, összeférhetetlenségek voltak. A hétvégén újra érdeklődtünk a kancelláriaminiszternél, hogy kíván-e hozzáfűzni valamit a cikkünkben felidézett kijelentéséhez, de nem kaptunk választ.
A Demokratikus Koalíció szerint 13 milliárd forintjába került az országnak a csalás, amelyért akár húsz év börtön is járhat. Orbán Viktor lehet az első olyan magyar miniszterelnök, akinek bezárják egy közvetlen családtagját – állapította meg Rónai Sándor. Közölte, hogy feljelentik a kormányfőt is, aki „minden bizonnyal bűnpártoló”, és ha „eldől az első dominó, dőlni fog a többi is”. Jöhet majd Mészáros Lőrinc és a miniszterelnök „hirtelen meggazdagodó” édesapja, Orbán Győző. Szerinte Polt Péter legfőbb ügyésznek szintén mennie kell.
Tuzson Bence kormányzati kommunikációért felelős államtitkár az Elios-ügyet firtató kérdésre vasárnapi tájékoztatóján ennyit mondott: a kormányzat hivatalosan az Európai Bizottsággal áll kapcsolatban, így megvárják a bizottság álláspontját, arra kívánnak reagálni, sajtópletykákra nem válaszolnak. Állítása szerint a törvényesség minden beszerzésnél fontos a kormányzat számára. Az említett kérdések már felvetődtek, a vizsgálatokat lefolytatták, és nem találtak szabálytalanságokat.
A Magyar Nemzet megjegyezte: tény, hogy a rendőrség 2016-ban már valóban nyomozott Elios-ügyben, de meglepő módon semmi gyanúsat nem talált ott, ahol az OLAF üzemszerű visszaéléseket fedezett fel. A gyanú szerint 35 vizsgált pályázatból 17 esetében a vállalat sablonszerűen nyerte a pályázatokat 2013 és 2015 között, amikor a cég még Tiborcz István érdekeltségébe tartozott.