metró;metróbaleset;

Képünk illusztráció Fotó: Tóth Gergő

- Ez történt szerda reggel a metróval - Lángvágóval vágták szét a vonatot

Gyanúsítottként hallgattak ki két embert az Astoria és a Blaha Lujza tér között szerda hajnalban történt metróbaleset miatt indult nyomozás során - közölte honlapján a Budapesti Rendőr-főkapitányság. 

Szerda kora hajnal

Éjfél után 2 órával két műszaki szerelvény ütközött össze a 2-es metró vonalán, az Astoria felől a Blaha Lujza tér felé vezető oldalon, egy ember könnyebben megsérült. A dízeles szerelvényt vezető mozdonyvezető és felettese, a vonatot vezető tolatásvezető elismerte a felelősségét. Mindkettőjük mulasztása igen súlyosnak számít, akár büntetőügy is lehet belőle. 

Mi történhetett? 

A Városi és Elővárosi Közlekedési Egyesület (VEKE) úgy tudja, éjszaka, karbantartás során egy dízelmozdony, amely négy teherkocsit tolt maga előtt, nem a menetrend szerinti irányban haladt az alagútban. Az Örs vezér teréről a Blaha Lujza térig kellett volna menniük, de ott valamiért nem álltak meg, és továbbmenve az alagútban belecsattantak a Blaha Lujza tér és az Astoria között álló karbantartó vonatba. Ez utóbbi egy személyvagonból és egy tehervágány-gépkocsiból állt. A VEKE Facebook-oldalán megjelentek szerint az ott karbantartást végző munkások és vonatszemélyzet szerencsére észlelték, hogy a dízeles szerelvény jön, pedig nem kellene, és időben ki tudtak ugrani, így senki nem sérült meg. Az ütközés következtében  azonban mind a négy kocsi és a személyvagon úgy összetört, hogy lángvágóval kellett szétszedni azokat.

A BKV Zrt. korábban azt közölte, hogy a balesetben szolgálati vonatok koccantak össze és pótkocsik kisiklottak. Közleményükben azt írták, senki sem sérült meg.

Gyanúsítotti kihallgatás

A rendőrség szerda este a honlapján közölte: gyanúsítottként hallgattak ki két embert a metróbaleset miatt indult nyomozás során. A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) tájékoztatása szerint az NFM Közlekedésbiztonsági Szervezet szakmai vizsgálatot indított a baleset okainak és körülményeinek feltárására.

De ki lehet valóban a vétkes? 

Egyértelműen szakemberhiánnyal és ennek következtében a munkavállalók leterheltségével magyarázza a történteket a BKV-nál működő Egységes Közlekedési Szakszervezet. Nemes Gábor elnök szerint a cégvezetés felelőssége, hogy a legjobb szakemberek elvándorlása után nincs elég szakember. Az EKSZ fontolgatja: a munkakörülmények kivizsgálása érdekében a munkavédelmi hatósághoz fordul.