Az októberi választás alapján a liberális-populista Elégedetlen Polgárok Akciójának (röviden ANO, azaz „igen”) 78, a második helyen végzett jobboldali ODS-nek 25 képviselője van a 200 tagú parlamenti alsóházban, ami az esetleges koalíció számára mérsékelt többséget (103) biztosítana. A kormányfő az ANO-t vezető Andrej Babist bízta meg kormányalakítással, de a tárgyalások lassan haladnak. Babis ellen a cseh rendőrség büntetőjogi eljárást indított az uniós támogatásokkal való visszaélés gyanúja miatt, ezért kormányzati szerepét a cseh parlamenti pártok többsége eddig határozottan elutasította.
Alexandra Udzenija, a ODS alelnöke viszont egy keddi lapinterjúban azt sem zárta ki, hogy pártja számára Babis is elfogadható lenne az új kabinetben. „Pillanatnyilag nehezen tudom ezt a forgatókönyvet elképzelni, de nem mondom, hogy abszolút módon, száz százalékosan ki van zárva” – jelentette ki az ODS alelnöke a Mladá Fronta Dnes című napilapban kedden megjelent beszélgetésben. A koalíciós tárgyalások megkezdésének feltétele az ODS részéről, hogy Andrej Babis nyíltan felvállaljon egy jobboldali programmal rendelkező kormányt, és szakítsa meg tárgyalásait a baloldali pártokkal. A párt korábbi, az ANO-val elutasító nyilatkozataival Udzenija szerint az ODS csak arra reagált, hogy az ANO „egyáltalán nem vette komolyan az ODS-t”. A koalíció létrejöttét az is valószínűsíti, hogy Babis az elmúlt hónapokban többször is úgy nyilatkozott, pártja legszívesebben az ODS-szel lépne kormánykoalícióra, mert programjaikban sok a közös vonás.
Az első, kisebbségi Babis-kormány január elején nem kapta meg a képviselőház bizalmát, ezért lemondott. Milos Zeman államfő jelezte, hogy másodszor is Babist kívánja megbízni a kormányalakítással. Az új Babis-kormány támogatására azonban eddig csak Cseh és Morvaország Kommunista Pártja (KSCM) és az SPD mutat hajlandóságot, s az ügyvezető miniszterelnök velük tárgyal. Babis szombaton egy lapinterjúban azt mondta: amennyiben második kormánya sem kapna bizalmat, előrehozott választásokban látja a belpolitikai patthelyzet megoldását.
Prágai elemzők véleménye szerint azonban az előrehozott választás inkább az ANO-nak, semmint a többi pártnak kedvezne, így azok szeretnék elkerülni ezt. Nagy valószínűséggel ezzel is függ össze, hogy a pártok merev álláspontja Babissal szemben kezd módosulni. A Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), amely február 18-án tisztújító kongresszust tart, egyik befolyásos, Jan Hamácek volt parlamenti alelnök által vezetett szárnya szintén jelezte, hogy el tudná fogadni Babist miniszterelnöknek.