tőzsde;New York;zuhanás;Daw Jones;

FOTÓ: BRYAN R. SMITH / AFP

- Hét évnyi magyar GDP veszett oda

Szárnyal a félelemindex, és eltűnt 1000 milliárd dollár – az európai jegybankok mégsem igyekszenek, egyelőre természetes piaci korrekciót látnak.

Brutálisan zuhan az amerikai tőzsde – egyetlen nap alatt több mint ezer milliárd dollár tűnt el a tengeren túli parkettról. (Forintban ez mintegy 250 ezer milliárd – összehasonlításképpen: a hazai GDP körülbelül 36 ezer milliárd forint, azaz majdnem hét évnyi magyar össznemzeti jövedelem ugrott ki a börzeablakon). Ez azt jelenti, hogy az amerikai tőzsdeindex (a Dow) soha nem látott mélységekbe zuhant. Nem csoda, hogy az úgynevezett félelemindex a duplájára ugrott. (A hivatalos nevén VIX-index azt mutatja, miképp reagálnak váratlan helyzetekre a tőzsdei szereplők – például átgondolatlan eladásokat bonyolítanak és így tovább.)

A Dow persze nem zuhant egyedül, megrántotta az európai tőzsdéket is – de úgy tűnik, a vén kontinensen sokkal kisebb a baj. Ugyan a DAX (német tőzsdeindex) 3 százalékot bukott nyitás után, de kezdi mérsékelni a veszteségeit, és már csak 2,5 százalékos mínuszban van. Persze a magyar tőzsde is gyengül, a blue chipek (értsd: nagyrészvények – például Telecom, MOL, OTP, stb.) körülbelül 1-3 százalékos veszteséget szenvedtek el. A kicsiket jobban megviselte a drámai helyzet: esetükben a zuhanás 5-7 százalékos volt.

A kérdés az, hogy az amerikai tőzsde megrogyása egy válság előjele-e (ahogy 2008-ban az volt). A közgazdászok egyelőre nem idegesek (ezt hitelesíti, hogy a jegybankok egyelőre nem érzik szükségét semmilyen korrekciónak), mondván: Amerikában egyfajta természetes visszarendeződésre került sor, ugyanis a részvények ott túlárazottak voltak. És tényleg: a legnagyobb esést (5 százalék) az amerikai pénzügyi szektor szenvedte el, a közszolgáltatói és az ingatlanszektor viszont viszonylag mérsékelt eséssel megúszta az ügyet.