Amnesty International;Törökország;Recep Tayyip Erdogan;puccskísérlet;ByLock;Taner Kiliç;

FOTÓ: AFP/John MACDOUGALL

- Erdogan nem ereszti a török jogvédőt

Feltételes szabadlábra helyezte egy török bíróság az Amnesty International törökországi irodájának tavaly elfogott vezetőjét szerdán. Csütörtökön azonban már újra letartóztatták.

Taner Kilicet – 10 másik emberi jogi aktivistával együtt – azzal gyanúsítják, szerepet játszott a 2016-os, Erdogan elleni puccskísérletben. A konkrét vád szerint „fegyveres terrorszervezethez tartoznak vagy támogatnak egy terrorszervezetet” – írja az Euronews. Ha bűnösnek találják őket, legalább 7, de akár 15 évet is kaphatnak.

A 11 civilt még tavaly nyáron tartóztatták le. A vádlottak között van Peter Steudtner német emberi jogi aktivista és az Amnesty International törökországi irodájának vezetője, Idil Eser is.

Kilic többek közt azt követhette el, hogy használta a ByLock nevű, – a Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint kifejezetten amatőr – titkosított üzeneteket küldő applikációt, amire a puccsisták is támaszkodtak, írja az MTI. Ugyanakkor múlthónapban elismerték a török hatóságok, 11 480 személyt megalapozatlanul gyanúsítottak ugyanezzel. De ezen kívül, a hatóságok szerint Kilic szervezett egy adatbiztonsági tréninget is, egy „titkos találkozót”, amin nem csak török, de még külföldi szakértők is részt vettek. A török hatóságok úgy vélik, az ellenzéki Köztársasági Néppárt (CHP) tüntetését akarták „erőszakká és társadalmi káosszá” alakítani. A vád szerint Kilic továbbá kapcsolatban áll a puccsot állítólagosan megszervező Fethullah Gülen iszlám hitszónokkal, a szakadár Kurdisztáni Munkáspárttal (PKK) és a szélsőbaloldali Forradalmi Népi Felszabadítási Párt-Fronttal (DHKP-C) is.

Az ő ügyét a többiek isztambuli tárgyalásától elkülönítve, Izmirben vizsgálják. A tíz másik civilt már korábban elengedték. Ugyan szerdán feltételes szabadlábra helyezték Kilicet is, de ez ellen gyorsan fellebbezett az ügyészség: még az izmiri börtönében ismét letartóztatták a nemzetközi jogvédő szervezet törökországi elnökét. A történteket „az igazságszolgáltatás felháborító megcsúfolásának” nevezte a Salil Shetty, az Amnesty International főtitkára csütörtökön.

Az ügyet kiemelkedő nemzetközi figyelem kíséri. „Itt ülünk a bíróságon magasrangú diplomatákkal a világ minden részéről, itt vannak a konzulok az Egyesült Államokból, Nagy-Britanniából, Olaszországból, Németországból, Franciaországból és több más országból is” – mondta Gauri van Gulik, az Amnesty európai igazgatója egy tárgyalásról. A jogvédő szervezet Kilic és társai szabadon engedését követelő petícióját 194 országból több mint egymillióan írták alá, szerepel honlapjukon.

Magyarországon és az Egyesült Államokban is veszélyben vannak azok az értékek, amelyekért Tom Lantos harcolt – hangzott el az „emberi jogok úttörőjének” szobrának avatásán. A kormány nem képviseltette magát.