Publicisztika;ENSZ;Szijjártó Péter;migrációs csomag;

MTI Fotó: Balogh Zoltán

- Kiléphetünk az ENSZ tárgyalásokból

Ha az ENSZ migrációs csomagjának első tervezetében nem lesz elmozdulás pozitív irányba, Magyarország álláspontja felé, elindítják Magyarország kilépési folyamatát a tárgyalássorozatból - mondta Szijjártó Péter külügyminiszter szerdai sajtótájékoztatóján, Budapesten.

A tárcavezető kiemelte: utasítást kapott a kormánytól, hogy február 5-én, amikor megjelenik a csomag első tervezete, vizsgálja meg azt, és ha az olyan migrációpárti lesz, mint az alapjául szolgáló deklaráció és ENSZ-főtitkári nyilatkozat, indítsa el az ország kilépését a tárgyalásokból. Hangsúlyozta: a 2016-ban elfogadott deklaráció alapján kellene kormányközi tárgyalássorozatnak kezdődnie februárban, és az év végén kellene elfogadni a csomagot, de még meg sem indult a tárgyalás, a főtitkár máris kihirdette az eredményt.

A miniszter kifejtette: a New York-i deklaráció és a főtitkári nyilatkozat alapállása ellentétes Magyarország álláspontjával és érdekeivel, mert azok a migrációt jó és megállíthatatlan jelenségként írják le. Magyarország szerint viszont a migráció nem pozitív folyamat és nem megállíthatatlan, hanem komoly biztonsági kockázatokat jelent és megállítható. Közölte: a deklaráció és a nyilatkozat a migrációs lehetőségek kiszélesítéséről beszél, azonban ehelyett és a migráció ösztönzése helyett annak megállításáról kellene beszélni.A külügyminiszter úgy vélte, a deklaráció és a nyilatkozat célul tűzi, hogy a migrációban nem érintett országokban is programok induljanak a migránsok befogadására, ami a probléma szűkítése helyett még súlyosabbá teszi a kihívást. Hangoztatta: a deklaráció a határsértések kriminalizálásának visszaszorítását is célként jelöli meg, holott az igenis bűncselekmény, és az államiság egyik legfontosabb szempontja a határ megvédésének képessége, ez a szuverenitás jelentős eleme.

Szijjártó a Soros-tervre vonatkozó kérdésre elmondta: van egy ilyen világos koncepció, és az ENSZ-főtitkárnak a napokban tett nyilatkozatával összevetve látszik a párhuzam. Azt is mondta: nincs döntés, amely korlátozná a tranzitzónákba belépők számát, csak egy dolog szab határt a számuknak, és ez a kapacitás, mert minden kérelmet alaposan meg kell vizsgálni. (A Migration Aid a múlt héten közölte: a kormány úgy döntött, hogy a lehetséges minimumra csökkenti azoknak a háborús övezetekből érkező embereknek a számát, akik beadhatják a menedékkérelmüket a tranzitzónákban. Napi egy fő kopogtathat tehát - a kormányfő megfogalmazásával - türelmesen az ország ajtaján.)

Magyarország csatlakozott a terrorizmus elleni egyezményhez
Magyarország csatlakozott az Európa Tanács terrorizmus megelőzéséről szóló egyezményéhez. Kertész Ágnes, Magyarország Európa Tanács mellett működő állandó képviseletének vezetője aláírta az Európa Tanács terrorizmus megelőzéséről szóló egyezményének kiegészítő jegyzőkönyvét, ezzel Magyarország a tanács 40. tagországaként csatlakozott az egyezményhez - közölte az Európa Tanács szerdán.
A strasbourgi székhelyű, 47 tagállamot tömörítő szervezet terrorizmus megelőzéséről szóló egyezményéhez csatolt kiegészítő jegyzőkönyv célja a terrorizmus megelőzésére irányuló belső és nemzetközi együttműködés megerősítésére irányuló intézkedések kiegészítése, valamint a terrorizmus elleni küzdelemre vonatkozó nemzetközi rendelkezések hatékonyságának növelése.