Az elmúlt hét év alapján jelenleg a hazai gáztárolórendszer töltöttsége átlagos – derül ki a Gas Infrastructure Europe 2011-től vezetett adatbázisából. Eszerint a jelenlegi, 47 százalékos hazai gáztároló-töltöttség jóval alacsonyabb 2011 ugyanezen időszakának 66 százaléknál és szinte teljesen megfelel a 2012-es, illetve 2015-ös szintnek. A többi év ugyanakkor messze ezalatti értékeket mutat. A mélypontnak épp 2017 számít, amikor január végén a tárolótöltöttség mindössze 26 százalékon állt. Igaz, tavaly év végére a készlet kiugróan magasra, 70 százalék fölé ugrott, ami vetekszik a 2011-es és 2014-es eddigi csúcsokkal. De a tavaly év eleji mélypont se okozott számottevő gondot: a mutató még sose került 18 százalék alá.
Tavaly a teljes Nemzeti Közművek csoport nyereséggel zárt - közölte a Világgazdasággal Kóbor György elnök-vezérigazgató. A számlaképet igazítanák az ügyfelek elvárásaihoz; hogy mi változna azt nem részletezte.
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal tegnap 3,4 milliárd köbméter betárolt gázról számolt be. (A teljes rendelkezésre álló tér 6,3 milliárd köbméter.) Igaz, ebbe beleértendő a stratégiai tárolóban lévő 1,2 milliárd köbméter is. A fogyasztók kötelező számlatételéből fenntartott egység elmúlt nyolc éves fennállása óta még egyszer se alakult ki a csapok kinyitását szükségessé tévő vészhelyzet. (Mindazonáltal az Orbán-kabinet mégis le- lecsippentett az olcsón beszerzett biztonsági készletekből, de – utólagos értékelések szerint - leginkább csak oligarchái pénzelése érdekében.) A hivatal közleménye szerint a hazai gázellátást a tárolókon túl zavartalan gázimport (és a hazai kitermelés) segíti. A Magyar Nemzet szerint ugyanakkor az enyhe időjáráshoz képest túl gyorsan csökken a készlet. Ez arra utal, hogy a kormány az időközben megdrágult behozatal helyett inkább a nyáron betárolt olcsóbb gázt égeti.