Ludwig Múzeum;Fabényi Júlia;Velencei Építészeti Biennálé;

A Közös ügyeink című tárlat az együttműködésen alapuló művészeti projekteket
mutatja be január 30. és március 18. között Fotó:

- Közösségek kortárs múzeuma

Provokatív kibeszélőshow-val, társadalmilag elkötelezett művészekkel, egyperces szobrokkal és ukrán kortársakkal is találkozhat a látogató idén a Ludwig Múzeumban.

Nyolcadik kerületi iskolákban segítő képzőművészekkel, látássérültekkel és gazdákkal készített filmes projekt is látható lesz a Ludwig Múzeum idei első új, Közös ügyeink című kiállításán, amelyen egy négy éves, Európai Uniós támogatású nemzetközi program eredményeit mutatják be. A programban hét művészcsoport vett részt, a január 30-án nyíló tárlat dokumentumokon, fotókon, videóinterjúkon keresztül mutatja be a projektek létrehozását, amelyek során a résztvevő művészek megismerték az együttműködésen alapuló művészeti gyakorlatot és minden projekt valamilyen aktuális társadalmi problémára kereste a megoldást budapesti és vidéki helyszíneken, több mint 400 közreműködővel. Ez és az év szlogenje (A közösségek múzeuma) mutatja a múzeum átfogóbb célját is: még jobban nyitni szeretnének az olyanok felé, akik nem rendszeres múzeumlátogatók, illetve interaktívabb kapcsolatot szeretnének kiépíteni a látogatók és a művészek között is.

Fabényi Julia, a múzeum igazgatója bemutatta a többi, 2018-ra tervezett kiállítást is: lehet majd látni az izraeli Rafael Y. Herman éjszakai tájjal kísérletező, a szürrealitás és valóság határán mozgó képeit, Permanens forradalom címmel lesz majd egy kiállítás negyven ukrán kortárs képzőművésszel és lesz tárlat a konceptművész Türk Péter eddig feldolgozatlan életművéből. Bemutatják Erwin Wurm munkáit is: az osztrák művész arra keresi a választ, hogy mitől válik valami szoborrá, a hétköznapi tárgyakat pedig egyperces szobrokká alakítja. Láthatóak lesznek a belsőépítész Sam Havadtoy (azaz Havadtőy Sámuel) New York-i éveinek munkái is, amelyekre olyan művészek voltak hatással, mint Andy Warhol, Keith Haring, Yoko Ono.

A Velencei Építészeti Biennálé magyar pavilonjának kiállítóit is bemutatják. A biennálé 2018-as hívószava a Freespace (szabadtér) volt, a magyar pavilonra kiírt pályázatot pedig a Kultúrgorilla és a Studio Nomad csapata nyerte. A Szabadság hídja - Új horizontok a városban projekt azt vizsgálja, mi is történt, amikor a környék átalakítása miatt több hónapra lezárták a Szabadság hidat, amit birtokba vettek a városiak. Ezzel kapcsolatban a szabad köztér fogalmát járják körül és azt, hogy lehet a szabadság médiuma egy híd és hogyan inspirálhatja a városépítészeket a spontán köztérfogalás.

Fabényi Julia elmondta azt is, lesznek kortárs művészetet népszerűsítő programok: folytatódik az Art&Wine sorozat, proKontrA vagy Bekezdések a művészetről címmel lesz provokatív kibeszélő show kortárs művekről és Mit lát az író? címmel pedig arról is lesz szó, miért érdemes szövegeket olvasni kortárs művekről.

Mészöly Anna  Neubourgi Mária, Spanyolország királynője, Lajos András Don Guritan és Bodoky Márk  Ruy Blas szerepében Victor Hugo Ruy Blas - A királyasszony lovagja című színműve próbáján a Miskolci Nemzeti Színházban 2018. január 24-én. A darabot Zsótér Sándor rendezésében január 26-án mutatják be.