munka;munkavállalók;jövedelem;bér;munkáltató;

- Biztos megélhetést!

Az elmúlt négy (nyolc) év a dolgozó emberek többségét sok szempontból nem jobb, hanem rosszabb helyzetbe hozta. Született egy a munkavállalók számára hátrányos Munka Törvénykönyve (MT). A munkavállalói jogok gyengültek, a kiszolgáltatottság nőtt, a biztonság csökkent, a szegénység mélyült és szélesedett, a szakszervezeteket és az érdekegyeztetést megpróbálták sárba tiporni. Nincs valós érdekegyeztetés, a sztrájk lehetőségét adminisztratív eszközökkel ellehetetlenítették, a munka- és egészségvédelem romlott, a munkahelyi balesetek száma több mint 30 százalékkal nőtt.

Nyolc év kormányzás alatt példátlan módon nem nőtt az illetményalap, a közszférában dolgozók tízezrével nem kaptak fizetésemelést a két Orbán-kormány időszakában, az elbocsátott közszolgákat gyakran a közfoglalkoztatás keretein belül foglalkoztatták tovább, éhbérért.

A bérek növekedése főleg az alacsonyabb jövedelmi sávokban nem fedezi az alapvető termékek (szolgáltatások) árának növekedését, ezáltal azok vásárlóértéke csökkent. Milliókat tartanak nyomorúságos bérszinten, miközben az alacsony bérek adó- és járulékterheit az egekbe emelték.

Akárhogy nézzük is, a Fidesz-kormány foglalkoztatáspolitikai intézkedései sorra elbuknak, több mint 600 ezer fő hagyta el az aktívak közül Magyarországot az elmúlt nyolc év során. Ezt a folyamatot nem tudták megállítani, csak folyamatosan belehazudnak az éterbe, és csúsztatott statisztikákkal manipulálnak, torzítják a valóságot. A rugalmas nyugdíjba vonulás lehetőségét is likvidálták, ezzel sokakat „halálra ítéltek” a munka világában (a férfiak több mint 30 százaléka nem éli meg a nyugdíjas éveket). Fő tevékenységük az volt, hogy még több pénzt teremtsenek a haveroknak, a pereputtynak – a dolgozó emberek kárára.

Ezernyi dolgot lehetne még említeni a munka világán kívül is: például a magánnyugdíj-megtakarítások elkobzása a fenyegetettség terhe mellett, a trafikok „ellopása”, a földügyek, 100-1000 milliárd forintok elrablása, stadionokba öntött betonnal, egyszereplős túlárazott közbeszerzésekkel, személyre szabott törvénykezéssel. Már csak arra nem született törvény, hogyha a fideszes lop, az nem számít lopásnak…

De mindezeknél hitem szerint ma már fontosabb a „holnap” biztos megélhetésének megteremtése, az előzőekben említett torz döntések visszavonása, a jólét alapjait megteremtő igazságos kormányzás, ami az emberek döntő többségének érdekét szolgálja.

Nekünk, az MSZP-nek, ellenségünk a nyomor, a szegénység, a lopás, a korrupció, a méltatlan bánásmód, az igazságtalanság.

Ellenfelünk az a kormány és azok a pártok, amelyek sokakat elüldöztek, kifosztottak, és mindenkivel háborúznak. Mi, a demokratikus oldal, olyan kormányt fogunk működtetni, amelynek az első az ember, és amelyik tudja, hogy a „hatalom” dolga az emberek szolgálata.

Az apátiát, a vélt (valós) félelmet kell legyőzni, és akkor Orbán megbuktatható. Egyúttal megteremthető a biztonságos megélhetés a ma nélkülöző sokaknak is.

Csak néhány példát említek a kormányváltás utánra a munka világát érintően. Új szabályozás, új Munka Törvénykönyve: mindezt a szakszervezetekkel és a munkaadó szervezetekkel egyeztetve, ami a rugalmasságot és a biztonságot is egyaránt biztosítja.

Tisztességes munkáért tisztességes fizetést: ez azt jelenti, hogy nincs létminimum alatti fizetés (még a közmunkásoknak sem), a minimálbéren foglalkoztatott pedig megkeresi az átlagbér 60 százalékát, és ehhez nem kell a munkaadónak több terhet vállalnia. A kormánynak le kell mondania bizonyos adó- és járulékbevételekről, melyeket félelmetes módon megemeltek (a minimálbér esetében 120 százalékkal).

A jövedelmi különbségeket csökkenteni fogjuk. Mára ugyanis a Fidesz a jövedelmek alsó és felső 10 százaléka között ezt a kilencszeresére emelte, az 5 millió forintos havi keresetekkel és sok egyéb mással, miközben létezik Magyarországon 54 ezer forintos nettó bér is nyolcórás munkáért. A munkavégzés biztonságát megteremtjük, hogy csökkenjen a munkabalesetek száma (2002-2011 között 40 százalékkal csökkent, 2011-2017 között több mint 30 százalékkal nőtt). Biztosítani fogjuk a rugalmas nyugdíjba vonulás lehetőségét, valamint a 65 év felett dolgozni tudó és akaró emberek érdekében eltöröljük a foglalkoztatást korlátozó, nehezítő feltételeket.

Sorolhatnám tovább, de inkább csak annyit mondok: az a legfontosabb, hogy számunkra az ember áll a középpontban, értük cselekszünk a 2018-as választást követően is. Ehhez kell megszereznünk a szavazók többségének a támogatását.