;

Jogkereső;panel;lakások;

Fotó: Tóth Gergő

- Gyorsan viszik a panelt

A panellakásokat lehet még mindig a leggyorsabban eladni: az Otthon Centrum elemzése szerint értékesítésükhöz 2016-hoz képest tavaly három nappal kevesebbre - átlagosan 71 napra - volt szükség. A téglalakások átlagosan 100 nap alatt kelnek el, egy családi ház eladásához pedig ennél is több – átlagosan 190 nap – szükséges. Budapesten ugyanakkor ennél gyorsabban is el lehet adni az ingatlanokat. A paneleket például a fővárosban 66 nap alatt lehet értékesíteni, míg Kelet-Magyarországon 72, a Dunától nyugatra 77, Pest megyében pedig 79 nap alatt kelnek el.

Ez az adat ugyanakkor azt is jelenti, hogy a fővárosban 2016-hoz képest 2 nappal megnyúlt, vidéken pedig bő egy héttel lerövidült az értékesítési idő. Hasonló tendencia volt megfigyelhető az elmúlt évben a téglalakásoknál és a családi házaknál is: Budapesten lassult a piac, vidéken viszont csökkent az értékesítéshez szükséges átlagos idő.

Az Otthon Centrum várakozásai szerint a lakások értékesítési idejében az idén nem várható további csökkenés. Kivéve a családi házakat, amelyeket valószínűleg a jelenleginél kicsit gyorsabban lehet majd eladni, különösen vidéken. A közel féléves értékesítési idővel azonban továbbra is számolni kell ennél az ingatlantípusnál.

Vannak olyan ingatlanok is, amelyeket rekordsebességgel lehet eladni. Országosan az értékesített panelek 3 százaléka egy héten belül talált új tulajdonosra. A fővárosban különösen a III. kerületben találni sok ilyen példát, vidéken pedig a 100 ezer főnél nagyobb városokban. Panellakások esetében ritkaságnak számít az egy éven túl elhúzódó értékesítés, de néhány példa tavalyról is akadt: ezek döntően panelprogramot nélkülöző, zárószinten lévő, utcára néző lakások voltak.

A téglalakások közül arányaiban kevesebbet adnak el egy héten belül, a gyorsan értékesített téglalakások főként a belvárosban találhatók. Jellemzően a kertre néző, belső udvari lakások cserélnek gyorsabban gazdát, de itt számít a méret is: a Budapesten egy héten belül eladott téglalakások átlagosan 42 négyzetméteresek voltak. Vidéken kevésbé számít, hogy egy lakás az utcára néz-e vagy sem, és az átlagos lakásméret is nagyobb, 55 négyzetméter. A téglalakások mindössze 2,2 százaléka kel el egy évnél hosszabb idő alatt, ennek többnyire a rosszul meghatározott ár az oka.

A családi házaknak mindössze a 0,8 százalékát sikerül eladni egy héten belül, miközben az egy éven túli értékesítés aránya Budapesten 11, vidéken 14, Pest megyében pedig 15 százalékot tesz ki. Ebben a kategóriában a csendes utca, a kis méret – átlagosan 85 négyzetméter – teszi könnyen értékesíthetővé az ingatlant.

A közös bankszámla előnyei mellett terhes is lehet, ha a kapcsolat megromlik és a társtulajdonos nem fizet, csak költ.