színház;koncert;Zeneakadémia;jegyvásárlás;

A Pál utcai fiúkra jegyet szerezni a Vígszínházba igazi mutatvány Fotó: MTI/Kallos Bea

- Jegyeket, de hogyan?

Percek alatt elkelt koncertjegyek, kígyózó sor a színház előtt – ismerős? Hogyan jussunk belépőhöz, amikor lehetetlen küldetésnek tűnik?

„Az idősebb korosztály tagjai szeretnek időben tervezni, ezért bebiztosítva magukat előre vesznek jegyeket. A fiatalabbak spontánabbak, alkalmazkodva a folyton változó munkahelyi és a családi időbeosztáshoz, ezért mire feleszmélnek, gyakran elfogynak a jegyek” – mondja Erdődy Orsolya, a Budapesti Fesztiválzenekar ügyvezető igazgatóhelyettese. –„A fiatal felnőtteknek szóló, csak a Facebookon meghirdetett Midnight music produkciókra, figyelve a korosztály szokásaira tudatosan csak egy-két hónappal előbb kezdjük árusítani a belépőket.” A zenekar márciusban kezdi árusítani a szeptemberben kezdődő szezon bérleteit. A BFZ-barátok szólójegyeket vehetnek előbb a többieknél, és miután a kurrens koncertekre várólistát is vezetnek, érdemes megkeresni a zenekart telefonon vagy e-mailben. „A helyszíni meglepetés sem lehetetlen: sokan külföldről foglalnak jegyeket, velük előfordulhat, hogy mégsem tudnak eljönni, így néhány hely felszabadulhat.” Plusz előadások viszont nincsenek: „2-3 évre előre tervezzük az évadot, a nemzetközi sztárokkal kötött szerződésbe pedig nem fér bele újabb fellépések beiktatása.”

Amikor 2008 őszén két nap alatt fogytak el a 2009 márciusára meghirdetett AC/DC-koncert finoman szólva sem olcsó jegyei, új korszak kezdődött. Ez két dolgot jelzett: óriási igény van a nagy külföldi sztárok koncertjeire – és fizetőképes kereslet is van. Noha számos pop- és rockikon turnéja még manapság is megáll Bécsnél, a Budapestre érkezőknél szemfülesnek kell lennünk, ha be akarunk jutni a koncertre. Depeche Mode, Robbie Williams, Red Hot Chili Peppers, Bruno Mars – csak néhány név a teltházasok közül. A Metallicára órák alatt kapkodták el a jegyeket a Sportarénába. Rihanna Sziget-teltházat produkált néhány éve. A popzenei koncertjegyek fő beszerzési helye az internet: ha már lemaradtunk a hivatalos értékesítésről, kis szerencsével a közösségi oldalakon találhatunk olyat, aki mégsem tud elmenni a koncertre. Ticketswap.hu azért jött létre, hogy a felületén biztonságosan és korrekt áron lehessen belépőhöz jutni – a kereslet ugyanis megsokszorozta a jegyüzérek számát, gyakran horribilis összegekért hirdetik, mi több: hamisítják a tiketteket.

Az Ascher Tamás Háromszéken című darabbal Pintérék a KatonaJózsef Színház várólistás előadásai közé kerültek Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Az Ascher Tamás Háromszéken című darabbal Pintérék a KatonaJózsef Színház várólistás előadásai közé kerültek Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

A Katona József Színház legnépszerűbb előadásaira (A mi osztályunk, Top Dogs, az Ascher Tamás Háromszéken, a Nóra – karácsony Helmeréknél, a Nem vagyunk mi barbárok és a Részegek) már a széles közönséghez képest néhány napos elővásárlási joggal rendelkező pártoló tagság megvásárolja a jegyeket – mondja Gricz István, kommunikációs és értékesítési vezető. – Ha tehát valaki biztosra akar menni, sajnos nem minden esetben elég, ha 15-én (vagy ha 15-e hétvégére vagy munkaszüneti napra esik, az azt követő első munkanapon) a Katona weboldalán rajtra készen várakozik, esetleg nyitásra bemegy a színház pénztárába. A Katona ajánlása szerint ez a módszer ugyan az esetek többségében működik, mindig akadnak azonban olyan kurrens előadások és kiemelt időszakok, amelyek esetében teljes biztonsággal csak a pártoló tagság nyújtotta elővásárlás a megoldás a garantált jegyhez jutáshoz. Másfajta megoldást nyújt az állójegy intézménye: a Katonában a nyolcvanas évek óta működő, népszerű megoldással közvetlenül előadás előtt lehet bebocsáttatást nyerni. Így azok a nézők, akik nem feltétlenül ragaszkodnak a színházi szék nyújtotta komforthoz, esetleg nem tervezik el jó előre a színházi programjaikat, bejuthatnak akár a legnépszerűbb előadásokra is a Katonába, jelentősen olcsóbban.

A kultúrafogyasztók között terjedő hírek szerint a legreménytelenebb Budapesten a Pintér Béla Társulat egyes előadásaira bejutni. Az társulat jegyértékesítésével foglalkozó munkatársai erre azt mondták, egyes produkciókra, például a Titkainkra, tényleg előfordulhat, hogy sokat kell várni. Azok járnak jobban, akik feliratkoznak a színház hírlevélre, mert ők hamarabb látják, mikor van szabad jegy. Online egy-két órán belül elfogynak a belépők, de léteznek előjegyzési listák, sőt napi várólisták is. A Szkénében például párnajegyeket is lehet vásárolni. Egyébként a társulat a különböző játszóhelyein, vidéki és külföldi fellépésein 150 előadást tart, amelyre negyvenezer néző kíváncsi, már aki be is fér a termekbe.

Legendás, hogy aki nem kapcsol október elején a Magyar Állami Operaház Diótörője kapcsán, annak újabb egy évet kell várnia, hogy láthassa. Az intézmény kérésünkre elárulta: noha az Erkel Színház befogadóképessége kétszerese a felújítás alatt álló Operaházénak, így is teltházzal futott az év végi sorozat. Az évad kedvence az Álarcosbál volt – már szeptemberben is alig akadt rá jegy, de nehéz bejutni az interaktív gyerekprogramokra – Ringató, Hangszervarázs, Tütü!, stb. – is. Az Erkel nagy nézőtere megkönnyíti a helyzetet az előadások tekintetében, de nem árt résen lenni.

„A Madách Színház jegyértékesítése immár négy éve nagyon egyszerű és követhető: minden év májusában hirdetjük meg a következő évad zenés előadásokat tartalmazó műsorát – mondja Kósa Melinda, a teátrum sajtófőnöke. A legnagyobb sikerű előadásaik, amelyekre gyorsan elfogynak a jegyek: a Mamma Mia!, Mary Poppins, Az Operaház Fantomja és a Macskák.

A Vígszínház sajtóosztálya tájékoztatása szerint minden hónap első munkanapján délelőtt 10 órakor kezdik árusítani a két hónappal későbbi előadások jegyeit, mind online, mind az ismert jegyárusító pontjainkon, így a Vígszínház és Pesti Színház jegypénztáraiban, a szervezési irodában és az egyik bevásárlóközpontban található jegyárusító pultnál. Jelenleg a legnépszerűbb a Hamlet, a Háború és béke, a Pesti Színházban a Lóvá tett lovagok, a Mondjad, Atikám! és márciusi nagyszínpadi bemutató, az Egy éj a Paradicsomban című bohózat mellett természetesen A Pál utcai fiúk.

A Budapesti Fesztiválzenekar koncertjeire sokan külföldről foglalnak jegyet Fotó: Molnár Ádám

A Budapesti Fesztiválzenekar koncertjeire sokan külföldről foglalnak jegyet Fotó: Molnár Ádám

A Trafó Kortárs Művészetek Házában mostanában a TÁP Színház Szerb Antal Utas és holdvilág című regényéből készült produkciójára fogynak el 1-2 nap alatt a jegyek. Hírlevelüket 7-8 ezer embernek küldik, Facebook-oldalukon is posztolják az aktuális események hírét. A jegypénztár munkatársai a várakozókat személyes, névre szóló emailben értesítik.

A Müpa Hűségprogramjának tagjai akár olyan koncertekre is bebocsáttatást nyerhetnek, amelyek az egyszerű földi halandók számára már elérhetetlenek. A honlapon saját felhasználói oldalukra belépve az arany és platina tagsággal rendelkezők várólistára kerülnek, a felszabaduló jegyekről értesítik őket, illetve az évados jegyértékesítés előtt van elővásárlási lehetőség, és erre már ezüst szinttől van mód. Emellett a Müpa a Bartók Béla Nemzeti hangversenyterembe és a Fesztiválszínházba is elkülönít 500 forintos diákjegyeket, amelyek a harmadik emeletre szóló állójegyek, illetve a színház emeletére szólnak. Joyce Didonato, Bobby McFerrin, A népzene ünnepe, Eötvös Péter Senza Sangue című operája, Diana Damrau és Jonas Kaufmann estje – máris mind teltházasok. A Halott Pénz Akvárium-beli koncertjére két óra alatt kapkodták el a belépőket. Ez vélhetően magyar rekord.

„Trendváltozást tapasztalunk, manapság sok, végül teltházas koncert jegyeinek felét sem adjuk el egy héttel előbb. Sokan az utolsó napokban, hirtelen döntik el, hogy eljönnek a Zeneakadémiára, míg régebben jóval korábban elfogytak a belépők – mondja az eddigiekkel ellentétben Csonka András, a Zeneakadémia programigazgatója. Több terjesztővel is dolgoznak, ezért ha a cég oldalát látva úgy tűnik, hogy megtelt a ház, érdemes a többi jegyiroda (jegy.hu, ticketportal.hu, stb.) oldalát is megnézni, mert azokon még akadhat szabad hely. Csonka András, optimista: – A nemzetközi sztárok koncertjeire a legjobb és legdrágább jegyek fogynak el először, az olcsók árválkodnak csupán. És miután a Zeneakadémia is tart vissza helyeket az utolsó pillanatig, ráadásul szinte mindig előfordul, hogy valaki nem tud eljönni, vagy visszavált jegyet, mindig érdemes eljönni. Akkor is, amikor esélytelennek tűnik bejutni.”