Továbbra sem adott érdemi magyarázatot Kósa Lajos a családja körüli furcsa vagyongyarapodásra: tegnapi sajtótájékoztatóján kitérő válaszokkal és személyeskedő megjegyzésekkel tért ki a kérdések elől a tárca nélküli miniszter.
Korábban megírtuk: Kósa Lajos felesége mindössze 6 millió forintért jutott egy pár hónappal korábban még 140 millió forintos eszközállományú céghez. Kósa korábban lapunknak azzal magyarázta a kiugróan alacsony vételárat, hogy az eladáskor a „cég eszközállományával megegyező mértékű hitel” terhelte a vállalkozást. Kósa annak a tudatában mondhatta ezt, hogy a vállalkozásnak csak fél év múlva kell benyújtani a mérlegét a cégbíróságra, így addig nem lehet leellenőrizni a miniszter állítását. Ilyen nagyságrendű hitelnek azonban nyoma sem volt a cég eladása előtti utolsó ismert mérlegében. Amikor a tegnapi sajtótájékoztatón újra arra kértük a minisztert, hogy igazolja a cég hitelét, akkor arra kitérő választ adott, és azt közölte: „a cég tulajdonosai nem közszereplők, azoknak a magánügyeiről pedig nem hajlandó nyilatkozni.”
Kósa abban sem lát problémát, hogy – mint megírtuk – a céget Fiák István ügyvéd, a diákmunka-szövetkezeti szektor egyik vezető figurája tőkésítette fel, majd adta el miniszter feleségének. Ami azért furcsa, mert Kósa számos olyan törvényjavaslatot nyújtott be, amely épp annak az ágazatnak kedvezett, amelyben Fiák érdekelt. Fiák ráadásul Kósa családtagjainak más cégében is ügyintéző ügyvédként járt el. A miniszter lapunknak elismerte: valóban számtalan olyan törvényjavaslatot kezdeményezett, amit a Fiák által vezetett Magyarországi Diákvállalkozások Érdekvédelmi Szövetsége (DiákÉsz) támogatott. Azonban Kósa szerint az ő törvényhozói működése az ügyben a „közjót” szolgálta. Kósa utalt rá: az, hogy a családja közben céget vett Fiáktól, nincs összefüggésben a törvényhozói működésével, ezért ez nem összeférhetetlen.
Kósa Lajos a sajtótájékoztatón lapunk tudósítójáról azt állította, hogy a jelenleg előzetes letartóztatás alatt lévő, korábban diákszövetkezeteket üzemeltető Czeglédy Csaba baloldali politikus érdekében és a Diákészt támadva kérdez. Kósa azt is mondta: azt olvasta valahol, hogy tudósítónk a baloldali politikus „fizetett alkalmazottja” volt. Amikor miniszternek jeleztük, hogy ez valótlanság, Kósa azzal védekezett: ő ezt csak az interneten „egy írásban” olvasta, ahol Czeglédy cégének munkatársa nyilatkozta ezt. Mivel az interneten nem bukkantunk ilyen írásra – és ezt külön kérésünkre sem mutatták be –, kérdéses, hogy Kósa honnan vehette ezt a valótlan állítást. További furcsaság, hogy ezzel a rágalommal néhány héttel korábban Fiák István és a Diákész képviselője próbálta lapunk vezetőségének küldött levelében lejáratni kollégánkat.
Elvileg 157 milliárd forint állami fejlesztési támogatásra számíthat a Modern Városok Program keretében Hódmezővásárhely 2022-ig – mondta el Kósa Lajos megyei jogú városok fejlesztéséért felelős tárca nélküli miniszter. Ám a Magyar Nemzet kérdésre, hogy mi történik, ha a független Márki-Zay Pétert választják meg Kósa úgy reagált: nem meri kimondani, hogy ha ott megválasztják a függetlent jelöltet, akkor ugyanúgy érkeznek a pénzek. Kósa szerint ugyanis Márki-Zay Péter „hazudott a választóknak”, és ha ő lesz a polgármester, „akkor mindent kétszer-háromszor kell majd ellenőriznünk”- mondta a miniszter.
Lapunk arról is írt, hogy Kósa idős édesanyja nemrégiben egy mátészalkai sertéstelep résztulajdonosa lett, majd nem sokkal az után a vállalkozás 123 milliós uniós támogatást kapott. A miniszter a sajtótájékoztatóján sajtóérdeklődésre úgy fogalmazott: a szülei a rendszerváltás után visszaigényeltek nagyjából 30 hektárnyi földet, azon gazdálkodnak, illetve műveltetik. „Az pedig nem meglepő közben egyébként eközben egy mezőgazdasági vállalkozásnak is a tagjai lesznek.”