Tudose leszögezte: románként határozottan fenntartja álláspontját, hogy semmilyen szinten - még békés egyeztetéseken sem - képezheti alku tárgyát Románia területi integritása, nem lehet szó Románia valamely részének autonómiájáról.
"Amikor a zászlón való lengést említettem, az állami hatóságokra utaltam, amelyeknek alkalmazniuk kell a törvényt. Az ő mandátumuk fog a zászló mellett lobogni, ha nem szereznek érvényt a törvénynek. Erről beszéltem, nem valakinek a felakasztásáról" - idézi a Szociáldemokrata Párt (PSD) végrehajtó bizottságának ülésére érkező román kormányfő szavait az MTI.
Tudosét újságírók hada várta a pártszékház előtt, ahova a közte és Liviu Dragnea PSD-elnök közötti konfliktus rendezése érdekében hívták össze a párt vezetőségét. A tanácskozás tétje az, hogy második miniszterelnökétől is megvonja-e a bizalmat a PSD. Tudose azonban nem akarta kommentálni egy újabb kormányválság kirobbanásának lehetőségét, csak a magyar autonómiatörekvésekkel kapcsolatos, magyar-román diplomáciai feszültséget okozó, szerinte "félreértett" nyilatkozatát pontosította.
A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) és a magyarországi pártok azt követően szólították fel bocsánatkérésre, illetve távozásra a román kormányfőt, hogy egy televíziós nyilatkozatában értelmezésük szerint Tudose közvetve akasztással fenyegette meg az autonómiát követelő erdélyi magyarokat.
A Fidesz-frakció hétfői tájékoztatása szerint Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke kedd délutánra összehívta a testület rendkívüli ülését. Mint megírtuk, a román kormányfő kijelentése nagy belpolitikai vihart kavart. Szijjártó Péter külügyminiszter pénteken Románia budapesti nagykövetét is bekérette. Felháborodtak a pártok is: az MSZP szerint Tudose hátat fordított a közös európai értékeinknek és szavai minden magyart, minden európait megsértettek. A Fidesz megbocsáthatatlannak nevezte Tudose nyilatkozatát, az LMP felszólította a külügyminisztert, vegyen igénybe minden diplomáciai eszközt azért, hogy a román miniszterelnök haladéktalanul bocsánatot kérjen. A Párbeszéd szerint a legsötétebb középkort idézi a román miniszterelnök székelyekre vonatkozó kijelentése. Hasonlóképpen reagált az Együtt, a párt szerint az elfogadhatatlan kijelentés a történelem legsötétebb korszakait idézi, mely nem megoldja, hanem tovább élezi a feszültségeket. A KDNP jelezte, ha nem marad más hátra, akkor EP-képviselőjükön keresztül uniós szinten is szeretnék az esetre ráirányítani a figyelmet. Gyurcsány Ferenc, a DK elnöke is elítélte a román miniszterelnök szavait, barbárnak és embertelennek nevezve a kijelentést.
Lásd még:
Tudose "akasztós" kirohanása - Összeül a külügyi bizottság