A 950 lelkes községben tavaly szeptemberben feloszlatta magát a képviselőtestület, miután a grémium nem tudott együtt dolgozni Iker Ibolya, polgármesterrel. A december 17-én tartott időközi választáson két független jelölt, a pedagógus végzettségű, eddigi faluvezető és az említett önfeloszlatást előterjesztő képviselő, Bán István, nyugdíjas villanyszerelő indult a polgármesterségért. Bán 19 szavazattal nyert, ám Iker Ibolya megtámadta a választás eredményét. A területi választási bizottság megalapozottnak látta, hogy Bán a voksolás napján a szavazóhely közelében a választókkal beszélgetve kampánysértést követett el, ezért január 14-re új választást írtak ki, ugyanakkor a decemberi képviselő-választás eredménye – az ellen nem érkezett panasz – érvényessé vált.
A két polgármesterjelölt szembenállása megosztotta a falut, ezzel is magyarázható, hogy a vasárnapi voksoláson magas, 77,5 százalékos volt a részvétel aránya. A megismételt választáson Bán 329, Iker Ibolya pedig 298 szavazatot kapott. Mindez nem volt meglepő: Pusztahencsén járva – mint arról írtunk is – azt tapasztaltuk, hogy falu lakóinak többsége igaztalannak vélte a decemberi választás eredményét megsemmisítő határozatot.
Bán István 25 éven át a paksi erőműben dolgozott, a nős, kétgyermekes férfi 23 éven át volt helyi képviselő Pusztahencsén. A leendő polgármester - kérdésünkre válaszolva – elmondta, hogy a vasárnapi választáson reggel hatkor elment voksolni, aztán ki se mozdult otthonról, nehogy azt mondhassák, befolyásolni akarja a választókat. Még az anyósánál tartott jószágokat se ment el megetetni, a munkára egyik barátját kérte meg. Bán a 2019 végéig tartó ciklusban a falu földes járdáit és útjait szeretné burkolni, pályázati források révén. A kampány során Bánt gyakran érte az a vád, hogy rasszista és nem támogatja majd a helybéli romákat, emiatt polgármesterként nem akar a segélyekről dönteni, ezt a feladatot egy bizottságra szeretné bízni. Bán biztos abban, hogy a decemberben megválasztott hat független képviselővel együtt tud dolgozni, hisz a testület négy tagja az ő csapatához tartozik.
A történethez tartozik, hogy a Momentum egyik helyi aktivistája decemberben lenyilatkozta: Bán István az ő támogatásukkal nyert. Az új polgármester valóban kapott választási tanácsokat a Momentumtól, ám ő továbbra is függetlennek mondja magát, aki egyik pártnak sem tagja vagy szimpatizánsa. Bán szerint a Momentum azért nyújtott – ellenszolgáltatást nem kérő segítséget -, mert a párt helyi erői úgy látták, hogy a volt polgármester közel áll a Fideszhez, és emiatt semmiképp sem akarták az ő győzelmét.