A hiedelemmel ellentétben, a méhek nem alszanak téli álmot. A kaptárban lévő mézet fogyasztva, fürtbe tömörülve vészelik át a leghidegebb évszakot.
– Örvendetes, hogy kevesebb eleség fogy a méhcsaládoknál, mivel az enyhe időben ki tudnak repülni, tisztulni – magyarázta Buczkó Endre –, az viszont egyáltalán nem megszokott, hogy januárban virágzó repcetáblákat láthassunk, melyről a rovarok gyűjtik a virágport. A méhanyák a tavaszias időben korábban kezdték el a fiasítást, vagy le sem álltak vele, így a rovarok élősködője, az atka is könnyebben áttelelhet.
A gondot növeli, hogy az ősz is szokatlanul enyhe volt. A novemberben begyűjtött virágport egy esetleg hidegebb ciklus beálltával a méhek nem tudják besilózni, beérlelni, így az több kárt okozhat, mint hasznot. A lehűlés újabb károkat okozhat majd a méhészeknek, akiknek amúgy is van elég bajuk – fejtegette Buczkó Endre.
A méhészet az utóbbi időben a legdinamikusabban fejlődő ágazat volt Jász-Nagykun-Szolnok megyében is. Így azonban a lendület megtörhet, a kedvüket vesztett termelők elhanyagolt állományai egészségügyi veszélyforrássá válhatnak a kitartó méhészek számára – figyelmeztetett a szakértő.