Szlovákia;romaellenesség;

- Romaellenes intézkedések Szlovákiában

Komoly felháborodást keltett Szlovákiában a kormánynak az a törvénytervezete, amellyel keményebben lépne fel a romákkal szemben. Ravasz Ábel romaügyi kormánybiztos azt közölte, nem tud elfogadni egy olyan jogszabályjavaslatot, amely az elkövetőket egyértelműen etnikai alapon különböztetné meg. Mint az Új Szó is beszámolt róla, a romák által elkövetett bűncselekmények visszaszorítása végett szélesebb jogkört kapnak a rendőrök. Integrált rendőri osztályok lesznek felelősek a roma telepeken uralkodó biztonságért, az egyenruhásoknak lehetőségük lesz például elkobozni egy rádiót, ha annak tulajdonosa zavarni fogja az éjszakai csendet, leszerelni parabolaantennáját, lefoglalni a motorkerékpárját vagy a mobiltelefonját annak, aki nem tudja befizetni a bírságot.

A belügyminiszter hamarosan tárcaközi egyeztetésre bocsátja a roma telepeken meglevő bűncselekmények visszaszorításáról szóló törvényt. Az új intézkedéscsomagot a korompai, a nagyrőcei és a szenyeújfalui roma telepeken akarja kipróbálni. Robert Kalinák belügyminiszter még csütörtökön, a korompai roma telep előtt ismertette a tervezett intézkedéseket. Azzal érvelt, hogy míg országos szinten jelentősen csökken a bűnözés, addig a roma telepeken változatlan vagy évről évre rosszabb a helyzet. „Korompán például a lakosság 20–25 százaléka él telepen, ám a bűncselekmények 70–80 százalékát ők követik el. Én ezt nem tudom másnak nevezni, mint romabűnözésnek” – mondta akkor a tárcavezető.

Ravasz Ábel azt közölte, ki sem kérték hivatala állásfoglalását a tervezett intézkedésekről. „Nem értem, miért etnikai alapon próbálunk erről gondolkodni. Volt információm arról, hogy készül ilyen törvény, ám a tervezetet nem láttam. A miniszter többször említette a hivatalom által hozott intézkedéseket. Ha ezeket valóban jónak tartja, nem értem, miért nem kapcsolt be minket ebbe a folyamatba” – mondta a Bugár Béla által irányított Most-Híd párt kormánybiztosa az Új Szónak. Hozzátette: minden egyes javaslatot véleményezni fognak, és rendkívül komoly tárgyalásokra készülnek. A pozsonyi magyar napilap megjegyzi: a belügyi tárcavezető nemcsak az új törvény elfogadására, hanem alkotmánymódosításra is készül. Ennek értelmében szociális segélyre csak az lehetne jogosult, aki teljesíti például a gyerekneveléssel összefüggő kötelességeit. Tibor Gaspar országos rendőrfőkapitány pedig azt javasolja, hogy a jelenlegi 15-ről 14 évre csökkentsék a büntetőjogi felelősség korhatárát.