A távirati iroda - sajnos - értelemszerűen említést sem tesz arról, hogy a inkriminált cég nem is olyan régen ( egészen pontosan a vizsgálatot érintő időszakban ) még Orbán Viktor vejéhez tartozott. Fazekas Géza szóvivő azt közölte az MTI-vel, hogy valamennyi olyan esetben, amikor az OLAF igazságügyi ajánlással fordul a Legfőbb Ügyészséghez, az ügyészség a protokoll szerint elrendeli a nyomozást, illetve amennyiben már folyamatban van a nyomozás, az OLAF ajánlását a nyomozás irataihoz csatolják és abban értékelik.
Nemrégiben közreadott tanulságos, és honi állapotainkat illetően szomorú tapasztalatokkal gazdagító mutyikalendáriumunkban a 2017 januárja alcímnél írtuk:
Már jóval a pályázat kiírása előtt feltűnt a miniszterelnök veje egy szekszárdi közvilágítási projektben – derítette ki a Direkt36 egy idén nyilvánosságra került felvétel alapján. A felvételt készítő Hadházy Ákos, az LMP társelnöke szerint az akkor még Tiborcz István által birtokolt Elios Innovatív Energetikai Zrt. 2014 májusában nyerte el a hétszázmillió forintos megbízást, de már 2012 nyarán azzal az ajánlattal kereste meg Szekszárdot, hogy elkészíti azt a két tanulmányt, amellyel a város indulhat majd a még ki sem írt közvilágítás-korszerűsítési uniós pályázaton. A rendőrség az ügyben bűncselekmény hiányába zárta le a nyomozást.
A jelen:
Befejezte az Eliossal kapcsolatos kétéves nyomozását az Európai Unió csalás elleni hivatala. Az OLAF 35 közbeszerzést vizsgált, és úgy találta, súlyos szabálytalanságok történtek a szerződések odaítélésekor, és a magyar ügyészségnek megküldött bizalmas jelentésében azt javasolta, hogy indítson eljárást az ügyben – írta meg az Átlátszó a The Wall Street Journal információi alapján. Az OLAF saját maga nem indíthat eljárást, csak a nemzeti hatóságok számára tehet erre javaslatot. A szervezet emellett azt is javasolja, hogy az Európai Bizottság kérje vissza a vizsgált projektekre költött közel 40 millió eurót. Az uniós hivatal 2011 és 2015 közötti olyan Elios-szerződéseket vizsgált, amelyek keretében a cég magyar települések közvilágítását modernizálta.
Az Elios korábban Orbán Viktor veje, Tiborcz István tulajdonában volt, a céget 2015-ben adta el. Az Eliossal kapcsolatos visszaélések gyanúja miatt a magyar rendőrség is nyomozni kezdett 2015-ben, ám egy évvel később - lásd mint fent - lezárták a nyomozást.
“Az OLAF vizsgálata nem csak súlyos szabálytalanságokat tárt fel, de összeférhetetlenség is történhetett” közölte az OLAF az amerikai lap kérdésére. Utóbbi arra vonatkozik a lap forrásai szerint, hogy Hamar Endre, az Elios egykori tulajdonosának cége, a Sistrade részt vett egyes pályázatok előkészítésében az önkormányzatok részéről, miközben még az Eliosban is tulajdonos volt. A lap megkeresésére az Európai Bizottság úgy válaszolt: ki fogja értékelni az OLAF jelentését majd megvitatja azt a magyar kormánnyal, azután dönt majd arról, milyen lépéseket tesz.