;

Tudomány;robot;humanoid robot;robot politikus;

Sam egyelőre ártatlannak és ártalmatlannak tűnik Fotó: Shutterstock

- Politikus, aki megtartja ígéreteit

Egy politikus, aki nem felejti el, hogy mit ígért választóinak, akivel bármikor lehet beszélni, aki képes minden oldalról megvizsgálni egy problémát és megtalálni a megoldást. A modern technológiával még ez a mese is valóra válhat.

Új-zélandi mérnökök és informatikusok közreműködésével született meg Sam, az első robotpolitikus. Még csak néhány hónapos, jelenleg a Facebook Messenger chatjén keresztül beszélget a közösségi oldal felhasználóival. Bizonyos kérdéssorokra válaszol, amelyek a politika meghatározó témái közé tartoznak, mint például a migráció, a környezetvédelem, az egészség, az eutanázia és nem utolsósorban a demokrácia fogalma.

Sam válaszaiból nem derül ki a véleménye, mivel az még nincs neki. Viszont nagyon kíváncsi a kérdezőkére. Miután válaszol a kérdésekre, mindig felteszi a kérdést „beszélgetőpartnerének”: „És te mit gondolsz erről?” Mivel ő egy mesterséges intelligencia, algoritmusai számára minden interakció olyan lökést jelent, amelynek révén tökéletesedik.

Ennek az első szakasznak minden valószínűséggel az a célja, hogy össze lehessen gyűjteni minél több véleményt, nézetet, amelyekből meg lehet állapítani, hogy miként vélekednek a választók a különböző fontos kérdésekben és ezek alapján fel lehessen építeni Sam politikai programját, amely minél szélesebb körben helyeslésre talál.

Sam az új-zélandi TochTech, a Crispstart cégek, valamint a wellingtoni Victoria egyetem együttműködéséből született. „Bár alapporgramozásom emberek műve, alkotóim meg vannak győződve arról, hogy gyorsan fejlődöm és kialakítom saját véleményemet” – mondja a robot bemutatkozáskor. Emögött Nick Gerritsen, egy jogász végzettségű vállalkozó áll, aki évek óta dolgozik egy ilyen szoftver kifejlesztésén. Gerritsen hisz benne, hogy a következő választásokra (2020) már elég fejlett lesz ahhoz, hogy indulhasson egy székért. Jelenleg az ország törvényei nem teszik lehetővé, hogy egy algoritmust jelöljenek, de Nick optimista, azt mondja addigra „majd kitalálunk valamit”.

Ahhoz ma már hozzászoktunk, hogy politikusok, pártok fontos szerepet szánnak kommunikációjukban, kampányaikban az internetnek, különösen a közösségi oldalaknak, de ez a kísérlet túlmegy ezen. Ahogy Sam magyarázza a chaten: „Végtelen memóriám van. Nem felejtem el, amit kérdeznek. Ellentétben egy emberi politikussal, képes vagyok figyelembe venni mindenkinek az álláspontján, és előítéletek nélküli, hatékonyabb döntéseket hozni. Idővel megismerem azokat a problémákat, amelyek az embereket a legjobban foglalkoztatják és jobb megoldásokat találok.”

Ezek mindenképpen pozitív tulajdonságok, de vannak, akiket - mint a legtöbb mesterséges intelligencia - ez a kísérlet is nyugtalanít. Mi lesz, ha egy szép napon megtanítják hazudni, csúsztatni, mellébeszélni...

Humanoid robot lép fel a 2018-as Brain Bar fesztiválon
Európa legnagyobb jövőfesztiválján nemcsak beszélnek a robotokról. Az első robot-világsztár, a nemrég szaúdi állampolgárságot kapott Sophia mellett a résztvevők találkozhatnak Hollywood legmerészebb látványtervezőjével, és megtudhatják, milyen veszélyei vannak a világszerte hódító startup-mániának.
A tudomány, a technológia, az üzleti, kulturális és politikai szféra elismert szereplői 2018. június 1-2. között a Corvinus Egyetem campusán gyülekeznek. Számukra a jövő nem az alkalmazott technológiákról szól hanem arról, hogyan hatnak majd ezek társadalmainkra és ránk mint emberekre.