Az eset napra pontosan három évvel azután történt, hogy Párizs egyik keleti elővárosában, Vincennes-ben egy dzsihadista túszokat ejtett egy zsidó üzletben, akik közül négy embert megölt. Az áldozatokra Emmanuel Macron francia államfő vasárnap emlékezett a helyszínen, miután a Charlie Hebdo szatirikus hetilap egykori szerkesztősége előtt fejet hajtott azon 12 ember tiszteletére, akik 2015. január 7-én estek áldozatul egy dzsihadista testvérpár által elkövetett iszlamista merényletnek. A nyomozás megállapította, hogy a két támadás elkövetői kapcsolatban álltak egymással.
A Créteil-i üzlethelyiséget hajnali 4 és 5 óra között gyújtották fel, személyi sérülés nem történt, de a bolt teljesen kiégett - közölte Laure Beccuau helyi ügyész. A Promo & Destock nevű márkabolt - amelynek tulajdonosa muzulmán vallású - egyike volt annak a két kóserboltnak a város egyik kisebb bevásárlóközpontjában, amelyekre január 3-án öt horogkeresztet festettek ismeretlenek. Az ügyész azt közölte, hogy a nyomozók feltételezése szerint szándékos gyújtogatás történt. A náci feliratok néhány nappal ezelőtt felháborodást váltottak ki a zsidó közösség részéről, amely egyértelmű kapcsolatot látott a mostani támadás és a három évvel ezelőtti merényletek között.
"Három évvel az Hypercacher elleni mészárlás után elítélem a Créteil-i kóserüzlet felgyújtását. Ez az újabb támadás a zsidó közösség ellen szégyenletes provokáció, és azt bizonyítja, hogy fontos folytatni az antiszemitizmus elleni küzdelmet" - írta a Twitteren Aliza Bin Noun, Izrael párizsi nagykövete. Manuel Valls, aki a 2015-ös merényletek idején francia miniszterelnök volt, egy keddi rádióinterjúban úgy vélte, hogy "az antiszemitizmus mélyen beívódott a társadalomba".
A 90 ezer lakosú Créteil-ben jelentős, mintegy 23 ezer fős zsidó közösség él. Vezetőjük, Albert Elharrar szerint a kóserboltra festett horogkeresztek és a tűzeset között egyértelmű az összefüggés, s a 2015-ös merénylet "megemlékezése napján gyáva cselekedet" történt. Laurent Cathala, Créteil polgármestere viszont óva intett az "elhamarkodott következtetésektől". Szerinte a bevásárlóközpont a helyi kábítószer-kereskedők egyik színtere, ahol "gyakoriak a konfliktusok a bolttulajdonosok és a dílerek között". Hasonló hangnemben szólalt meg Francis Kalifat, a franciaországi zsidó intézmények reprezentatív tanácsának (CRIF) elnöke is, aki szerint még túl korai lenne következtetéseket levonni az esetből, "jóllehet a jelek arra utalnak, hogy a zsidók ellen irányult a támadás".
A kisvárosban korábban már történt antiszemita jellegű cselekmény. Amikor 2014 végén megtámadtak egy zsidó házaspárt, az akkori francia kormány a rasszizmus és az antiszemitizmus elleni küzdelmet "nemzeti üggyé" nyilvánította.