kórház;Miskolc;ellehetetlenítés;

Fotó: MTI/H.Szabó Sándor

- Miskolci kórház - "Ez az ellehetetlenítés"

A miskolci kórházigazgató szerint az intézményben minden a legnagyobb rendben van, az érintett orvosok továbbra is cáfolják ezt.

Három héten át, többszöri sürgetésünkre sem válaszolt a Népszava kérdéseire dr. Tiba Sándor, a Borsod- Abaúj-Zemplén Megyei Központi Kórház főigazgatója, "Recseg-ropog a miskolci szuperkórház" című, múlt hét csütörtöki írásunk megjelenése után viszont sajátos módon a weborvos.hu-n "reagált" a cikkben foglaltakra. Riportunkban több orvossal is beszélgetve azt írtuk, hogy az utóbbi hónapokban neves szakorvosok távoztak az intézményből, mert nem értettek egyet az összevonásokkal, vagy mert ellehetetlenült a szakmai munkájuk. Idéztük Barkai László professzor nyilatkozatát, aki az országosan is elismert Gyermekegészségügyi Központot (GYEK) irányította, s aki szerint az új vezetés intézkedései miatt veszélybe került a hazai gyermek-diabetológia egyik fellegvárának számító központ szakmai minősítése, továbbképzési egyetemi akkreditációja, s emiatt távozott Miskolcról.

Az új "szuperkórház" a korábbi városi és megyei kórház összeolvadásából jött létre, ennek élére nevezték ki Tiba Sándort, Tiba István fideszes országgyűlési képviselő testvérét, noha mindenki arra számított: a korábbi megyei kórházigazgató, a kereszténydemokrata kötődésű, s több milliárdos egészségügyi beruházásokat levezénylő Csiba Gábor lesz az új főigazgató.

Tiba Sándor szerint nincs szó a GYEK beolvasztásáról vagy bezárásáról, a változás mindössze annyi, hogy egy háromtagú szakmai testület – amelyet a főorvosok maguk közül, titkos szavazással választottak meg – vezeti az intézményt. Barkai Lászlót a főorvosi kar nem választotta be ebbe a vezetőségbe, s a professzor emiatt ment el a Heves Megyei Markhot Ferenc Kórházba - vélekedett. A radiológiai központ vezetője pedig Tiba szerint azért távozott, mert a heti 40 óra helyett heti 12 órában szeretett volna dolgozni, s az osztályt vezetni, ám erre nem kapott engedélyt. Hozzátette: nincs szó arról, hogy a radiológiát bárki is privatizálni akarná, ez nem szerepel a menedzsment tervei között.

- Az intézményből senkit nem küldtünk el. A két volt intézmény menedzsmentjéből egy menedzsment jött létre, és azok, akik nem vállalták a felajánlott feladatot, közös megegyezéssel, a jogszabályok szigorú betartásával távoztak - írta Tiba Sándor.

Barkai László reagált az őt ért negatív állításokra. Szavai szerint Tiba Sándor megbízott főigazgató feketén-fehéren leírta, hogy az intézmény Szervezeti és Működési Szabályzatában a "Velkey László Gyermekegészségügyi Központ, mint önálló szervezeti egység nem található", s erre hivatkozva - a 40 éve működő GYEK intézetvezető főorvosának 2020-ig tartó kinevezése ellenére - az intézetvezetői pozíciót egyik napról a másikra megszüntette. - Ezt megelőzően a főigazgató háromtagú, jogilag értelmezhetetlen testület kialakítása céljából szavazást rendelt el, amelynek törvénysértő módszerére írásban figyelmeztettem. A szavazás szabálytalansága ellen a helyszínen is felléptem, majd tájékoztattam a jelenlévőket, hogy ilyen körülmények között rám senki sem szavazhat - emígy Barkai László. Szavai szerint a szavazás azért nem volt „demokratikus", mert arról a jogosultakat csupán egy nappal korábban értesítették, nem volt jelölő, szavazatszedő, számláló bizottság, vagy azt helyettesítő, hitelesítő személy, nem volt szavazatszámlálás, a szavazatokat pedig a helyszínről mindenféle tájékoztatás nélkül elvitték, vagyis az eljárás a legelemibb előírásoknak sem felelt meg - érvelt.

A radiológiai centrum vezetője is cáfolta Tiba Sándor szavait. Buda Klára közölte: indoklás nélkül felmentették az osztály vezetése alól, s ezt követően vállalt volna 12 órás beosztott radiológiai tevékenységet: a munkaidő-kedvezményre PhD tanulmányai befejezéséhez lett volna szükség. Közösségi oldalán azt írta: "Ezt nem engedélyezték, annak ellenére hogy a kórházban többen részmunkaidőben dolgoznak. Ez az ellehetetlenítés."

Egyre népszerűtlenebb hiányszakmák, eredménytelen Hídprogram, lemorzsolódás, elöregedő pedagógusok - ez jellemzi a szakképzést egy a kormánynak készült, nem nyilvános jelentés szerint.