oktatás;ombudsman;LMP;pedagógusok;

Senki sem kényszeríthető (Illusztráció - Fotó: Shutterstock)

- Pedagógus-cenzúra: Az LMP az ombudsmanhoz fordul

Cenzúrának tartja az LMP, hogy előzetes engedélyhez kötik a pedagógusok, iskolaigazgatók önálló nyilatkozattételét. Az ellenzéki párt az ombudsmanhoz fordul a Nemzetgazdasági Minisztérium háttérintézményének erről szóló körlevele miatt, amelyet a szakképző iskoláknak küldtek - adta hírül az MTI. 

Kanász-Nagy Máté, az LMP szóvivője a hétfői budapesti sajtótájékoztatón emlékeztetett rá: a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal azután küldte szét a fenntartása alá tartozó intézményeknek a levelét, hogy egy komáromi igazgató számon kérte kollégáját, amiért a tanár nyilvánosan sérelmezett egy a szakgimnáziumukban történt jogsértő esetet. Történetesen azt, hogy kifüggesztették a megrovásban részesült diákok névsorát. 

A szóvivő szerint a szólásszabadságot súlyosan korlátozó eljárás antidemokratikus, ezért pártja az ombudsmanhoz fordul a konkrét eset és a levél kivizsgálását kérve. 

Az LMP emellett visszaépítené a köznevelési törvénybe a korábbi közoktatási törvény azon rendelkezéseit, amelyek kimondják: a tanuló, a szülő és az alkalmazott nem kényszeríthető lelkiismereti, világnézeti vagy politikai meggyőzősédének megvallására, de megtagadására. És senkit nem érhet hátrány ezek kifejtése miatt.  

Kanász-Nagy Máté elmondta: egyetértenek a január 19-ei diáktüntetés céljaival, ezért az LMP több tagja magánemberként részt vesz a rendezvényen, de tiszteletben tartják, hogy a szervezők nem szeretnék, ha azon pártok is megjelennének. 

Karácsony Gergely, a Párbeszéd és az MSZP miniszterelnök-jelöltjének kijelentésével kapcsolatban, miszerint lemondana kormányfőjelöltségéről, ha az LMP részt venne a baloldali összefogásban, Kanász-Nagy Máté azt mondta: "Szél Bernadett, az LMP miniszterelnök-jelöltje Orbán Viktor kormányfő egyetlen kihívója, a legjobb és a leghitelesebb jelölt". Hozzátette, hogy az LMP nem tud "a régmúlt szereplőivel közös konstrukcióban" részt venni a választáson. 

Nyilvánosságra hozta az Állami Számvevőszék a Jobbik gazdálkodásáról szóló végleges jelentését. A pártnak elvileg 15 napon belül százmilliókat kell befizetnie.