Karl Erjavec szlovén külügyminiszter szerdán kijelentette: a szlovén rendőrségnek joga van büntetést kiszabni a Pirani-öbölben azokra a horvát halászokra, akik megsértik a határvonalat, és szlovén vizeken halásznak. Akik nem fizetik ki a bírságot - idézi az MTI -, "problémákkal szembesülhetnek", ha átlépik a horvát-szlovén határt - figyelmeztetett.
A szlovén mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint a tilosban halászó magánszemélyek 420-tól 33 ezer euróig, a jogi személyek 1200-tól 41 ezer euróig terjedő pénzbírsággal sújthatók.
Horvát sajtóértesülések szerint január elseje óta néhány horvát halászbárkát felszólítottak ugyan a szlovén hatóságok, hogy hagyják el a szlovén területi vizeket, de büntetést még nem szabtak ki rájuk.
A délszláv háború horvát veteránjai nyílt levélben fordultak szerdán a horvát miniszterelnökhöz, amelyben 72 órát adtak a kormánynak, hogy rendezze a vitáját Szlovéniával, ellenkező esetben "saját kezükbe veszik a dolgokat, és megvédik azt, ami Horvátországé". A német hírügynökség nemrég arról írt, hogy a horvát-szlovén határvita akár fegyveres incidenshez is vezethet.
Az Európai Bizottság szerdán figyelmeztette a horvát és szlovén kormányt, hogy folytassák a párbeszédet, és ne tegyenek egyoldalú lépéseket.
Horvátország és Szlovénia 2009-ben fordult nemzetközi döntőbírósághoz a határvita miatt, de Zágráb 2015-ben egyoldalúan kihátrált a döntőbírósági rendezéstől, miután a horvát sajtóban olyan lehallgatási felvételek leiratai jelentek meg, amelyek arra utalnak, hogy a szlovén fél a bíróság szlovén tagján keresztül Ljubljana számára kedvező döntést lobbizott ki. A hágai Nemzetközi Bíróság a Pirani-öböl jelentős részét Szlovéniának ítélte, s ezzel Ljubljana kijáratot kapott a nemzetközi vizekre. Más vitatott szlovén területeket viszont a bíróság horvát fennhatóság alá rendelt.