A két Korea közötti enyhülés újabb halovány jeleként Kim Dzsong Un észak-koreai vezető utasítást adott arra, hogy állítsák vissza a kommunikációs forródrótot, amelyet Phenjan két évvel ezelőtt "húzott ki a konnektorból". A kommunikációs eszköz révén arról tárgyalnak, Észak-Korea részt vegyen-e a dél-koreai Pjongcsangban februárban megrendezendő téli olimpián – közölte a két Korea közötti ügyekért felelős phenjani hivatal vezetője. Li Szon Gon kiemelte, hogy phenjani idő szerint szerdán 15 órától élnek újra a kommunikációs vonalak.
A forródrót működését még 2016 februárjában függesztette fel Észak-Korea, miután az előző dél-koreai államfő, Pak Gun Hje adminisztrációja úgy döntött: Szöul kivonul a keszongi ipari parkból, ahol dél-koreai cégek olcsó észak-koreai munkaerőt alkalmaztak, s amelyből Phenjan jelentős mennyiségű keményvalutára tett szert.
A forródrót a két ország határán lévő Panmindzsonban működik, s naponta kétszer, helyi idő szerint 9 és 16 órakor használják. Mint a Daily North Korea írja, az első kapcsolatfelvétel valóban meg is történt a szerdai nap folyamán, a megbeszélések részleteiről azonban nem közöltek információkat. Csak annyi hangzott el, hogy a telefon- és faxkapcsolat „megfelelően üzemel”.
Szöul egy nappal korábban tett ajánlatot a tárgyalásokra Kim Dzsong Unnak, amelyre a dél-koreai védelmi tárcavezető közlése szerint már jövő kedden sort keríthetnének Panmindzsonban. A konkrét javaslatra azonban szerdán nem érkezett válasz Észak-Korea részéről, és egyelőre láthatóan arról sincs megállapodás, hogy a megbeszéléseken milyen kérdések kerüljenek szóba. Phenjan ugyanis a jelek szerint csak arról hajlandó tárgyalni, hogy az ország részt vegyen-e a pjongcsangi téli olimpián. Szöul viszont azt reméli, hogy más kérdésekről is eszmét cserélhetnek.
Miközben Kína üdvözölte a két Korea közötti feszültség némi csökkenését, az Egyesült Államok kételkedésének adott hangot. Nikki Haley, az Egyesült Államok ENSZ nagykövete azt közölte, Washington nem veszi komolyan a megbeszéléseket, ha nem kerül szóba Észak-Korea nukleáris leszerelésének ügye. Mint fogalmazott, Phenjanban egy „semmire sem tekintettel lévő” rezsim van hatalmon.