A Közbeszerzési Döntőbizottság 80 milliós bírságot szabott ki a Budapesti Közlekedési Központra (BKK), és 70 milliót a T-Systems-nek is be kell fizetnie büntetésként, mert a nyáron becsődölt online jegyértékesítési rendszer kijavítását pályáztatás nélkül, közösen akarták megoldani. A HírTV tudta meg, hogy a döntés indoklása szerint a BKK megsértette a közbeszerzésekről szóló törvényt, amikor közbeszerzési eljárás nélkül újra a T-Systemt bízta meg a rendszer elkészítésével, miután annak súlyos hibákat tartalmazó első verziója megbukott. A BKK 80 millió forintot, a T-Systems 70 millió forintot köteles fizetni.
A hírt megerősítette lapunknak Élő Norbert (DK), a BKK felügyelő-bizottságának tagja. Rögtön hozzátette, a döntőbizottság határozatát természetesen nem fogadják el, fellebbezni fognak, mert szerintük jogszerűen jártak el, de ha mégis veszítenének, a bírságot a BKK részéről a szerződéskötésben közreműködő ügyvédekre fogják hárítani. „Aláírták a jogi megfelelési nyilatkozatot, amivel felelősségbiztosítást is vállaltak. Ha bebizonyosodik, hogy nem volt jogszerű az eljárásunk, ők fognak fizetni a BKK helyett” – vonta le a következtetést Élő.
A Közbeszerzési Döntőbizottság döntése előtt egy nappal, kedden írtuk meg, hogy a szerződéssel kapcsolatban Tarlós István főpolgármesterhez fordult Papcsák Ferenc. A BKK felügyelő-bizottságának elnöke ugyanis aggályosnak tartja a szerződés egyes részeit, mert annak tartalma nem mindenben egyezik azzal, amit a BKK igazgatósága megismert és megszavazott. Úgy tudjuk, pénzügyi vonatkozású tételekben változhattak meg a szerződés egyes pontjai – a BKK kárára. Információink szerint a kérdésről következő ülésén tárgyal a közlekedési cég felügyelő-bizottsága.
Mint megírtuk, az ügy súlyát jelzi, hogy a közelmúltban az esettel összefüggésben menesztették a BKK jogi igazgatóját, Sas Andrást. „Eddig vele vitették el a balhét" – fogalmazott egyik forrásunk. A BKK nem cáfolta értesülésünket, nem válaszolt érdeklődésünkre, ahogy a főpolgármester és a volt fideszes országgyűlési képviselő, Papcsák sem reagált kérdéseinkre. Tarlós István nyáron indított vizsgálatot a szerződésről, amelynek eredményét a mai napig nem tárta a nyilvánosság elé.
A BKK a budapesti nyári vizes vb előtt egy nappal, július 13-án indította el kísérleti jelleggel a jegyek online értékesítését. Napok alatt kiderült, hogy a rendszer könnyen kijátszható: egy fiatalember 50 forintért vásárolt bérletet a BKK netes felületén. A rendszer védelme is sérülékenynek bizonyult, feltételezhető, hogy hekkerek megszerezhették több ezer felhasználó adatait névvel, személyi adatokkal. A BKK elfogadta a T-Systems ajánlatát, hogy saját költségén kijavítja a hibákat, de ez a KDB szerint nem volt szabályos, mert a rendszer hibáinak megismerése után a BKK-nak új közbeszerzést kellett volna kiírnia kijavításukra vagy új rendszer fejlesztésére. Ehelyett a T-Systems-szel kötött szerződését módosította.