korrupció;Corvinus Egyetem Korrupciókutató Központ;

Shutterstock illusztráció

- Egy paksi bővítés árát vitte el a korrupció

Összesen 151 457 közbeszerzési szerződést dolgozott fel a Corvinus Egyetem Korrupciókutató Központja, és ezekből arra a következtetésre jutottak, hogy akár a paksi bővítés árát is elérheti az az összeg, ami 2009 és 2016 közötti időszakban elfolyhatott. A 444.hu által ismertetett tanulmányból kiderült, hogy a közbeszerzések átlagosan 15-24 százalékkal lehettek túlárazottak, és ez azt jelenti, hogy 2090 - 3300 milliárd forint között lehet az az összeg, amit feleslegesen fizetett ki uniós, vagy hazai forrásból a magyar állam. Másképpen fogalmazva: ennyi pénzt rakhattak el a győztesek a reális munkadíjukon felül, állami segítséggel. A kutatók ezt egyenesen "perverz helyzetnek" nevezték, hogy az EU-s pénzből finanszírozott állami beszerzések esetében minden vizsgált szempont szerint nagyobbak voltak a korrupciós kockázatra utaló, és a túlárazásra utaló jelek, mint a költségvetésből fizetetteknél. Szerintük az uniós támogatások egyértelműen korruptabbá tették Magyarországot.

Az is kiderült, amikor EU-s pénzből pályáztatott az állam, ott jellemzően kisebb volt a verseny, míg a tisztán hazai finanszírozású munkák során. Ez a különbség 2016-ra - az új törvény miatt - eltűnt. Főleg a kisebb értékű EU-s pályázatokon nőtt meg az indulók száma, a nagyértékű pályázatoknál azonban továbbra sem jellemző a verseny. 2016-ban a közbeszerzések 28 százalékánál csak egyetlen jelentkező volt, ami magas korrupciós kockázatra utal. Úgy írják ki a közbeszerzési feltételeket, hogy azon alig tudjon részt venni valaki, vagy eleve meghívásos kiírásokról van szó. A nem nyilvános pályázatok aránya egyébként 2016-ban jóval magasabb volt, mint 2015-ben, ami szintén a korrupciós kockázat növekedését jelenti.

Míg a 2009-2010-es periódusban a közbeszerzések 9 százalékánál fordult elő, hogy az állam által becsült költségnél olcsóbban végezték el a nyertesek a munkát, addig 2014-2015-ben már csak a beszerzések 1 százalékánál lehetett ilyen kedvező fejlemény. 2016-ban itt is volt egy kicsi javulás, az arány 1,8 százalékra emelkedett, ám még így sem közelítette meg az évtized eleji arányt.

Reprezentációs célokra is megfelelő, új magyar nagykövetségi épületet vásárolhat Teheránban a külgazdasági és külügyminisztérium, amelyre a kormány 4 milliárd 668 millió forintot hagyott jóvá - vette észre a napi.hu.