e-sport;Dreamhack;Jönköping;

Fotó: Gabriel Kulig/DreamHack

- Dreamhack, verseny 55 ezer indulóval

A világ legnagyobb számítógépes versenyén a résztvevők háborús játékokban próbálják legyőzni egymást, de a harc csak a monitorokon zajlik.

Minden évben decemberben a svédországi Jönköping a helyszíne a Winter Dreamhack elnevezésű e-sportfesztiválnak. A résztvevők ott esznek, alszanak (a helyi kongresszusi központ nagytermében), ahol egymással küzdenek. Egy versenynap 16-18 órán át tart, a játékosok alkoholt és drogot nem fogyaszthatnak, energiaitalt viszont igen, többen egy litert is megisznak, miközben a riválisokkal csatáznak.

Az 55 ezer résztvevővel zajló verseny zökkenőmentes lebonyolításában 750 önkéntes segít, rendbontástól azonban nem kell tartani, a Der Spiegel helyszíni beszámolója szerint két biztonsági őr elég, ők is elsősorban a tájékozódásban segítenek a külföldről érkezetteknek.

A jönköpingi versenyen a három különböző számítógépes játék győztesei egy-egymillió dollárral gazdagodtak, a csapatverseny legjobbjai 300 ezret kaptak, ami közepes díjazásnak tekinthető. A rendkívüli igénybevételt csak komoly fizikai felkészültséggel lehet bírni, a közhiedelemmel ellentétben a résztvevők többsége kisportolt, nagyon jó fizikumú fiatal. Az e-sportolók átlagéletkora 16-17 év, a legjobbak is csupán két-három évig bírják az állandó számítógépezést.

Az e-sport besorolásáról komoly vita folyik a szakemberek között, Németországban nem tekintik sportnak, mert nincsenek sportegyesületek, nem létezik sportági szövetség és a játékosok nem mozognak, hanem egy helyben ülnek. Kínában, Oroszországban, Finnországban ezzel ellentétben sportolóként tekintenek az indulókra, akik a mérési adatok alapján ugyanolyan fizikai igénybevételnek vannak kitéve a gép előtt, mint a "normális sportágak" képviselői, Svédországban az e-sport tananyag az iskolákban.

Ami biztos, egy nagyon dinamikusan fejlődő területről van szó, a jönköpingi versenyt 300 millióan követték nyomon az interneten folyamatosan elérhető élő közvetítésben, idén 696 millió dollár pénzdíjat osztottak szét a hivatalos e-sportversenyeken, ez az összeg 2020-ra az előzetes számítások szerint már 1,5 milliárd dollár is lehet.

Májusban újra Európa csúcsára ért a Győr női kézilabdacsapata, 24 esztendő elteltével nyertek ismét bajnoki aranyérmet a Budapest Honvéd labdarúgói.