Ez az első alkalom, hogy valamely tagállammal szemben aktiválják az "atomfegyverként" is emlegetett, eddig példa nélküli eljárást. A szakembereket ugyanakkor nem lepte meg a bejelentés, bennfentes források ugyanis nemrég arról számoltak be, hogy Varsónak mindössze napjai vannak rá, hogy a kifogásolt intézkedések visszavonásával vagy módosításával elkerülje a szankciókkal is fenyegető eljárást. Az eljárás szempontjából a bizottság javaslattevő szerepet tölt be, döntéseket az EU-tagországok kormányait képviselő Tanácsnak kell hoznia.
A minap írtuk, hogy a miniszterelnök-csere sem hozott enyhülést Brüsszel és Varsó viszonyában. Mareusz Moraviecki új kormányfő egy, a lengyel közszolgálati rádiónak adott interjúban leszögezte, nem kérte "senkitől, hogy ne indítsák el a hetes cikk szerinti eljárást" a múlt heti EU-csúcstalálkozón egyik kétoldalú találkozóján sem, mert nem fog esedezni Brüsszelnek.
A lengyel miniszterelnök, Mateusz Morawiecki - AFP fotó
A tagállamok vezetőinek múlt heti brüsszeli csúcstalálkozójának szünetében Moraviecki arról beszélt, hogy szerinte valójában már meg is született a döntés, a " tisztességtelen" eljárás megindításáról. Uniós tisztségviselők korábban arról számoltak be, hogy Varsónak mindössze napjai vannak arra, hogy a kifogásolt intézkedések visszavonásával vagy módosításával elkerülje az eljárást. Az utóbbi időben számos bírálat érte Lengyelországot, elsősorban amiért a kormány szorosabb ellenőrzés alá vonta a közmédiát, korlátozta az alkotmánybíróság hatáskörét, és sokak szerint csorbítani kívánja a bíróságok függetlenségét. Varsó szerint azonban a vonatkozó törvénymódosítások tökéletesen megfelelnek a jogállamiság elveinek.
A "politikai atombomba", a hetes cikk olyan, többlépcsős eljárást tesz lehetővé, amely - az uniós alapértékek súlyos és módszeres megsértése esetén - végső soron akár az érintett ország szavazati jogának a felfüggesztésével is járhat. Ám miután ehhez az összes többi tagállam egyhangú támogatására van szükség, elemzők szinte kizártnak tartják, hogy ez megtörténjen.
Az Európai Parlament májusban határozatot fogadott el, amelynek értelmében elkezdik előkészíteni Magyarországgal szemben a hetes cikk szerinti eljárást, amelyet az alapjogok rendszerszintű megsértésének esetére kodifikáltak az uniós jogba.