adatok;újságírás;Riporterek Határok Nélkül;

Egy ember virágot visz Edgar Esqueda temetésére. A fotóriportert októberben ölték meg. Fotó: Yuri Cortez / AFP

- Több újságírót öltek meg, mint tavaly

Ismét több a munkája miatt megölt újságíró, néhányuk az oknyomozás miatt vesztette életét. A Riporterek Határok Nélkül szervezet adatai szerint aggasztó, hogy növekedett a fogva tartott újságírók száma, egyes helyeken a bloggereket is üldözik.  

 A Riporterek Határok Nélkül (RSF) nemzetközi civil szervezet adatai szerint 39 újságírót meggyilkoltak, egyértelműen a foglalkozásukkal összefüggő okok miatt. További 26-an nem közvetlenül ellenük irányuló támadásban haltak meg, légicsapás érte őket vagy tűzvonalba keveredtek a fegyveres konfliktusok színhelyein.

 A 65 áldozat közül 50 főállású újságíró volt, 8 fő egyéb munkatárs, 7 pedig civil újságíró - például blogger. A megölt újságírók között 10 a nő, ez duplája a tavalyinak. 

A többség, 35 kolléga fegyveres konfliktus sújtotta övezetben, 30 pedig békés területen veszítette életét, például Mexikóban vagy a Fülöp-szigeteken. Többnyire azért, mert korrupciós ügyek vagy szervezett bűnözői csoportok tevékenységének leleplezésén dolgoztak.

A háborús övezeteken kívül megölt újságírók magas aránya riasztó - emelte ki Katja Gloger, az elnökség szóvivője, és hozzátette: "Az elkövetők és megrendelőik sok országban számíthatnak arra, hogy nem vonják őket felelősségre, ha erőszakot alkalmaznak újságírók ellen. A nemzetközi közösségnek végre hatásos eszközt kellene találnia arra, hogy véget vessen az ilyen bűncselekmények botrányos büntetlenségének".

Az RSF adatai szerint jelenleg 326 újságírót tartanak fogva a munkájuk miatt, csaknem 50 százalékuk Kínában, Törökországban, Szíriában, Iránban vagy Vietnamban raboskodik. Kínában a kommunista rezsim megtagadja a megfelelő egészségügyi ellátást a bebörtönzött újságíróktól, Törökországban rendszeres az igazságszolgáltatási szempontból indokolatlanul hosszú, bírósági ítélet nélküli büntetésként alkalmazott előzetes letartóztatás. A Die Welt törökországi tudósítóját, Deniz Yücelt február óta tartják fogva vádemelés nélkül. Vietnamban pedig az utóbbi hónapokban legkevesebb 25 bloggert tartóztattak le vagy utasítottak ki az országból - áll a jelentést ismertető közleményben.

2017 végén világszerte 54 olyan újságíróról tudni, akit a munkája miatt raboltak el. Két újságíró kelet-ukrajnai szeparatisták fogságába került, a többieket Szíriában, Jemenben vagy Irakban rabolták el. Az újságírókat célzó emberrablás leginkább a polgárháború sújtotta Szíriára jellemző, különböző fegyveres csoportok 22 helyi és 7 külföldi újságírót tartanak fogva, néhányukat már több mint öt éve.

Az eset Szlovákiában, Paróca községben (Nagykürtösi járás) történt: a polgármester már részegen érkezett meg ahhoz a losonci vendéglátóhelyhez, ahol az incidens történt.