Parlament;statisztika;felszólalás;

Népszava-illusztráció

- Meg sem szólaló, és sokat beszélő honatyák a Házban

Gyurcsány Ferenc, Semjén Zsolt és Fodor Gábor is a hallgatag képviselők közé tartozik. Velük szemben ott áll a "túloldalon" Rétvári Bence államtitkár, akinek ha összefűznénk a felszólalásait (155), az éppen nyolc és fél órán át tartana. 

A parlament honlapján elérhető statisztikák alapján - amiből az MTI szemlézett - az államtitkár 2014 óta több mint 1200 alkalommal fejtette ki álláspontját az ülésteremben, majdnem kétszer annyi alkalommal, mint a második legtöbbször szólásra emelkedő szocialista, Gúr Nándor.

Az őszi ülésszakban is az MSZP politikusa volt a második legaktívabb, összesen hét és fél órát igénybe vevő 113 felszólalásával, őt a fideszes Völner Pál igazságügyi államtitkár követi (72 felszólalás). A további sorrend: Ikotity István (LMP, 67 felszólalás), Fónagy János (Fidesz, 65) és Z. Kárpát Dániel (Jobbik, 58).

A felszólalások száma alapján Orbán Viktor miniszterelnök (40) valamennyi miniszterét megelőzte a második félévben. A kormányfő felszólalásonként kevesebb mint másfél percet beszélt, a miniszterek közül a legtöbbet (több mint másfél óra) a Miniszterelnökséget vezető Lázár János (30 felszólalás) beszélt.

Varga Mihály, a nemzetgazdasági tárca vezetője és Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes szintén nem szólalt fel ősszel. Rajtuk kívül a Fidesz további tizenkilenc képviselője maradt néma, közülük Bíró Márk, Farkas Flórián, Kubatov Gábor és Simonka György az egész ciklusban nem emelkedett szólásra.

Ellenzéki oldalról a parlamenti munkát tavaly ősz óta bojkottáló DK négy független képviselője, köztük Gyurcsány Ferenc pártelnök mellett a liberális Fodor Gábor és a szocialista Velez Árpád maradt még szótlan ősszel.