Meglepő dolgok történnek az utóbbi időben a tőzsdén. A részvények világában kevésbé járatosaknak is feltűnhetett, hogy néhány részvénnyel akkora árfolyam-kilengésekkel kereskednek, hogy a világsajtó is felfigyelt rájuk. Az is meglepő volt, hogy Mészáros Lőrinc sokszoros milliárdos felcsúti polgármester, Orbán Viktor közeli barátja, valamint a gigaüzleteiben vele együtt futó Jászai Gellért, saját tőkéjüket megmozgatva képesek voltak arra, hogy a Budapesti Értéktőzsdén kereskedett érdekeltségeik, a Konzum Nyrt., az Opus (volt Opimus) Global Nyrt. és az Appeninn Nyrt. árfolyamait egymaguk kedvükre alakítsák. Korábban ezt elképzelni sem tudták a piac konzervatív szereplői. Úgy vélték, hogy kétségtelenül gyorsan, egy esztendő alatt szinte a semmiből 100 milliárd forinttal gazdagodott Mészáros Lőrinc, ám ez nem likvid tőke, médiacégekben, ingatlanvállalkozásokban, építőipar cégekben vagy szőlőültetvényekben van lekötve. A felsorolás korántsem teljes körű, hiszen a napról napra tekintélyes mértékben bővülő Mészáros-birodalom, kereszttulajdonlásokkal jócskán tarkított cégeinek száma ma már áttekinthetetlen, hogy tényleges vagyoni helyzetéről ne is beszéljünk. A tőzsdei befektetők 2017-ben mégis azt tapasztalhatták, hogy a Mészáros-birodalmat értékben többszörösen meghaladó olyan társaságok, mint az OTP, Mol, a Magyar Telekom vagy a Richter napi forgalmát, nem is egyszer, meghaladta a Mészáros-papíroké.
Az elmúlt héten a felcsúti polgármester érdekeltségi köre újabb tőzsdei társasággal gyarapodott. Az egykor Járai Zsigmond volt tőzsdeelnök és pénzügyminiszter nevéhez köthető CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. meghatározó tulajdonosai között bukkant fel Mészáros Lőrinc egyik vagyonkezelő társasága. A CIG Pannónia árfolyama a tulajdonszerzést követően meglódult ugyan, de még ennél is feltűnőbb volt, hogy pénteken forgalma, még ha kis mértékben is, de meghaladta a Magyar Telekomét, az Opus Globalé megegyezett vele, míg az Appeninn 3,42 százalékos árfolyam-emelkedést produkált, egy olyan tőzsdei napon, amikor a BUX-indexnek csak 0,11 százalékos emelkedésre futotta. Bár a CIG Pannónia januári közgyűlésének még jóvá kell hagynia Mészárosék tőkeemelését, de a tőzsdei befektetők ezt láthatóan csak formális lépésnek tekintik, s részvény vásárlásaikkal ők máris bizalmat szavaztak a CIG Pannónia jövőjének.
Egészen mostanáig élénken találgatták tőkepiaci körökben, hogy melyik is a kormányhoz közelálló biztosítótársaság. A bankoknál ez aligha kérdéses, hiszen minden jel arra mutat, hogy ezt a szerepet a részben Mészáros érdekeltségébe tartozó MKB, az állami résztulajdonnal rendelkező Erste Bank és az érdekes felállású Gránit Bank tölti be. Ebben az egykor Demján Sándor által birtokolt pénzintézetben van tulajdona a CIG Pannónia Nyugdíjpénztárának és az MKB Nyugdíjpénztárának és az államnak egyaránt, vagyis nem túlzás azt állítani, hogy Mészáros a résztulajdonolt pénzintézetein keresztül már csaknem betette a lábát a Gránit Bankba. Ugyankkor elgondolkodtató, hogy szeptemberben Varga Mihály gazdasági miniszter sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az állam még idén eladja a Gránit Bankban lévő 36,5 százalékos tulajdonát. Bár a 2017-es évből már csak napok vannak hátra, de a vevő kiléte még ismeretlen. Arra kérdésre azonban, hogy melyik az államhoz közelálló biztosítótársaság most már választ kaptunk: a CIG Pannónia. Bár már korábban is voltak erre utaló jelek, hiszen a Pannónia Nyugdíjpénztárt eddig is az MKB tulajdonosai között tartották számon. Vagyis a kormányhoz közeli társaságok (és részben Mészáros érdeleltségébe tartozók) kereszttulajdonlásainak hálójával állunk szemben, amit megerősít az is, hogy a CIG Pannónia az ugyancsak a Mészáros-birodalom részét képező Konzum-csoportba szállt be. Akad azonban még egy "parlagon" lévő pénzintézet a 100 százalékos állami tulajdonban lévő Budapest Bank (BB), amelyet ígéretei szerint az állam ismét privatizálni akar. Ám itt is kérdéses, hogy kinek.
A Mészáros Lőrinchez - a CIG Pannónia résztulajdonlásának megszerzéséig - köthető társaságok vagyonának értékét 300 milliárd forintra becsülték. Ez most árfolyamértéken "mindössze" 8 milliárd forinttal gyarapodott a biztosítótársaságba történő beszállással. (A tényleges vagyongyarapodásról még korai lenne beszélni.) A Mátrai Erőmű többségének múlt héten bejelentett megvásárlásával további tízmilliárdokkal bővülhet a felcsúti polgármester érdekeltségeinek vagyona. Így összességében már a Mészáros-birodalom is képes arra, hogy az érdekeltségébe tartozó tartozó tőzsdei társaságok árfolyamát mozgassa. Erre alighanem nincs is szükség, hiszen az árfolyam-emelkedésben reménykedő (kis)befektetők abban bíznak, hogy az egykori gázszerelő kapcsolata a kormányfővel továbbra is töretlen marad, s a hátszél miatt a Mészáros-papírok folytatják tőzsdei tündöklésüket.Legalább a jövő tavaszi választásokig.