Tudomány;Reflex;NASA;Naprendszer;

Nyolc bolygó kering körülötte.

- Naprendszerünk testvére

A NASA bejelentette, hogy mesterséges intelligencia segítségével fedezték fel Naprendszerünk mását.

Csillagászok felfedezték azt a naprendszert, amely a legjobban hasonlít a miénkhez. Nyolc bolygó kering a NASA űrbe telepített távcsöve által meglelt Kepler-90 csillag körül, amely 2545 fényévre van tőlünk és valamivel forróbb és nagyobb, mint a mi Napunk.

Eddig hét kísérőjéről tudtunk, de most a tudósok felfedezték a nyolcadikat is: az újonnan megtalált világ elég kicsi lehet ahhoz, hogy kőzetbolygó legyen. „A K-90 az első olyan megismert csillag, amely körül olyan sok bolygó kering, mint a mi Naprendszerünkben” - mondta Christopher Shallue, a Google szoftvermérnöke.

A mostani kutatás annyiban volt más, hogy míg korábban az űrtávcső által gyűjtött adatokból vontak le következtetéseket, most ezt a mesterséges intelligenciát engedték rá az összegyűjtött információkra, és így jöttek rá a bolygók létezésére. Tehát lényegében a rendszert megtanították arra, hogy a rendelkezésre álló adatbázisból miként szűrjék ki azokat a mintákat és elemeket, amelyek bolygók létezésére utalhatnak.

Nyolc bolygó kering körülötte.

Nyolc bolygó kering körülötte.

Andrew Vanderburg, az austini texasi egyetem tudósa, aki szintén részt vett a felfedezésben, elmagyarázta: „A K-90 olyasmi, mint a mi naprendszerünk, csak kicsiben. Kis bolygók a belső pályákon, nagyok a külsőkön, de mindegyik sokkal közelebb kering a napjához.” A legtávolabbi sincs messzebb tőle, mint a Föld a Naptól. Az új bolygó neve K-90i; 14,4 napig tart egy év rajta, felszínén pedig 425 fok van.

A Kepler-űrtávcső 2009-ben állt szolgálatba, azóta exobolygók, azaz a mi Naprendszerünkön kívüli bolygók után kutat. A gépi tanulás technikájával egy másik csillag közelében nemrégiben a K 80g nevű, Föld méretű bolygót is felfedezték, az elmúlt évtizedekben mintegy 3500 exobolygót, azaz nem a mi Napunk körül keringő égitestet találtak meg a tudósok.

Aszteroida száguld a Föld felé
A NASA szerint ma húz majd el mellettünk egy tíz éve nem látott aszteroida. A kisbolygót még 1983-ban fedezték fel, és a 3200 Phaethon nevet kapta. Az objektum 5 kilométer átmérőjű, ezzel az ismertek közül a harmadik legnagyobb olyan aszteroida, ami veszélyes lenne a Földre, ha eltalálná bolygónkat. Ettől most egész biztosan nem kell tartani, ugyanis mintegy 10 millió kilométerre lesz tőlünk – ami nagyjából 26-szor nagyobb a Föld–Hold-távolságnál – ugyanakkor jóval közelebb lesz hozzánk, mint 2007-ben volt – írja az IFLScience.
A Phaethon a felelős a Geminidák meteorraj decemberi megjelenéséért. Ez azért is érdekes, mert ilyen jelenséget csak az üstökösök okoznak, ami vagy azt jelenti, hogy nem is kisbolygóról, hanem egy "halott" üstökösről van szó, vagy azt, hogy a kisbolygó épp darabjaira esik szét.



A Jobbik fáklyás demonstrációt tartott péntek délután, az ifjú fideszesek pedig fáklyás megemlékezést.