Csillagászok felfedezték azt a naprendszert, amely a legjobban hasonlít a miénkhez. Nyolc bolygó kering a NASA űrbe telepített távcsöve által meglelt Kepler-90 csillag körül, amely 2545 fényévre van tőlünk és valamivel forróbb és nagyobb, mint a mi Napunk.
Eddig hét kísérőjéről tudtunk, de most a tudósok felfedezték a nyolcadikat is: az újonnan megtalált világ elég kicsi lehet ahhoz, hogy kőzetbolygó legyen. „A K-90 az első olyan megismert csillag, amely körül olyan sok bolygó kering, mint a mi Naprendszerünkben” - mondta Christopher Shallue, a Google szoftvermérnöke.
A mostani kutatás annyiban volt más, hogy míg korábban az űrtávcső által gyűjtött adatokból vontak le következtetéseket, most ezt a mesterséges intelligenciát engedték rá az összegyűjtött információkra, és így jöttek rá a bolygók létezésére. Tehát lényegében a rendszert megtanították arra, hogy a rendelkezésre álló adatbázisból miként szűrjék ki azokat a mintákat és elemeket, amelyek bolygók létezésére utalhatnak.
Nyolc bolygó kering körülötte.
Andrew Vanderburg, az austini texasi egyetem tudósa, aki szintén részt vett a felfedezésben, elmagyarázta: „A K-90 olyasmi, mint a mi naprendszerünk, csak kicsiben. Kis bolygók a belső pályákon, nagyok a külsőkön, de mindegyik sokkal közelebb kering a napjához.” A legtávolabbi sincs messzebb tőle, mint a Föld a Naptól. Az új bolygó neve K-90i; 14,4 napig tart egy év rajta, felszínén pedig 425 fok van.
A Kepler-űrtávcső 2009-ben állt szolgálatba, azóta exobolygók, azaz a mi Naprendszerünkön kívüli bolygók után kutat. A gépi tanulás technikájával egy másik csillag közelében nemrégiben a K 80g nevű, Föld méretű bolygót is felfedezték, az elmúlt évtizedekben mintegy 3500 exobolygót, azaz nem a mi Napunk körül keringő égitestet találtak meg a tudósok.