szankciók;Zimbabwe;

Kérdéses, Mnangagwa valóban új kezdetet jelent vagy elődje politikáját folytatja. FOTÓ: AFP/JEKESAI NJIKIZANA

- Zimbabwe partner lenne

Zimbabwe új elnöke arra szólította fel a nyugati államokat, ne szankcionálják tovább országát. Emmerson Mnangagwa - aki a múlt hónapban lépett a puccsal eltávolított diktátor, Robert Mugabe helyébe - a kormányzó párt vezetői előtt beszélt erről. Azt ígérte, az új kormány szakít elődje politikájával. Úgy fogalmazott, mindent megtesznek, ami hiteles, szabad és igazságos. Ez elsősorban nem híveinek, hanem a nemzetközi közvéleménynek szólt. Zimbabwéval szemben ugyanis az Európai Unió és az Egyesült Államok is embargót és szankciókat léptetett életbe Mugabe 37 éves uralkodásának utolsó évtizedében. Ezzel igyekeztek jobb belátásra téríteni az országát szegénységbe taszító, ugyanakkor saját gazdagodását mindig szem előtt tartó diktátort, aki egyébként saját feleségét akarta volna utódának. Ezt azonban már a hadsereg sem nézte el neki, novemberben erővel állították félre őt. Mugabét azóta senki sem látta országában. Feltehetően azonban nem esett baja, korábbi szóvivője azt közölte, Szingapúrba utazott kezelésre.

Mnangagwa elnök azzal próbálta meggyőzni a szankciókat alkalmazó államokat, hogy ezzel nem segítik a demokrácia helyreállítását Zimbabwéban. "Az elszigetelés helyett most szolidaritásra lenne szükségünk" - mondta, majd hozzátette, az afrikai ország kész a partnerségre az őt támogatókkal. Egyúttal azt is kijelentette, mielőbb választásokat akar kiírni. Ez jövő júliusban lenne esedékes, de az államfő szerint "előbb lesz, mint gondolnák".

Zimbabwénak valóban nagy szüksége lenne a külföldi segítségre. Ezt elsősorban régi szövetségesétől, Kínától várhatja. Európának és Amerikának azonban egyelőre kétségeik vannak, hogy a 75 éves utód valóban szakít Mugabe politikájával és rendszerével. Gyakran idézik az afrikai ország egyik ellenzéki vezetőjét, aki szerint „megszabadultunk a zsarnoktól, de megmaradt a zsarnokság”. Mnangagwának nem lesz könnyű dolga, ha be akarja bizonyítani, hogy tényleg új korszak kezdődik a politikailag és gazdaságilag egyaránt romokban heverő országban.

A külföldön élő orosz milliárdosoknak gyorsan dönteniük kell, kit válasszanak: Putyint vagy a számukra váratlanul veszélyessé váló nyugati üzleti világot.