A Parlament fideszes többsége elfogadta azt a határozatot, amiben a nagyobbik kormánypárt azzal vádolja meg az Európai Parlamentet (EP), hogy az a „Soros-tervet” hajtja végre. A gyorsított eljárásban született szöveg arra is felszólítja a magyar kormányt, hogy álljon ellen az EP és az „uniós bürokrácia” nyomásának.
Az ellenzékből az MSZP nem vett részt a szavazáson, az LMP pedig látványosan ki is vonult az ülésteremből. Molnár Zsolt, az MSZP vezérszónoka hangsúlyozta: mindenki tudja, hogy Soros-terv nincs, valójában a Fidesz csak el akarja terelni figyelmet az egészségügy gyalázatos állapotáról és a szétvert oktatásról.
Egyedül a Jobbik nyomott igent a Fidesz javaslatára, annak ellenére, hogy a kormánypárt cimboráinak busás hasznot hozó letelepedési kötvények eltörlését hiába próbálták beépíteni a szövegbe, javaslatukat már a bizottsági szakaszban félresöpörték a kormánypártok.
A Gulyás Gergely frakcióvezető, Balla György, Németh Szilárd, Hollik István és Répássy Róbert által jegyzett határozatban megjelennek a Soros-ellenes „nemzeti konzultációban” használt szövegpanelek és állítások, amelyeket Soros György maga is többször cáfolt korábban, mondván, hogy az Orbán-kormány kiforgatta, meghamisította állításait. Hasonló a helyzet az EP-ben november közepén elfogadott menekültügyi határozatával: a rapid módon elfogadott tegnapi Fidesz-határozat ügyekben tiltakozik, amelyek nem, vagy nem úgy szerepelnek az EP döntés szövegében. Így a fideszes többség elutasította, hogy „jogköröket adjanak át a bevándorlást támogató Soros szervezeteknek, annak érdekében, hogy részt vegyenek a bevándorlók behozatalában”.
Ugyanakkor az EP határozatában nemhogy Soros-neve nem jelenik meg, az is a tagállamok döntése marad, hogy mely szervezetekre bíznák a menekültek ügyének az intézését. Ráadásul - mint azt brüsszeli forrásaink alapján megírtuk - a Fidesz ismét egy maga által kreált ellenféllel harcol: a hét második részében tartandó uniós csúcson a téma csak érintőlegesen kerül szóba, ráadásul a keleti tagállamok tiltakozása miatt szinte biztos, hogy a Bizottság sem fogadja el az EP menekültügyi javaslatát. Erre utal, hogy a nemrég nálunk járt Donald Tusk, az Európai Tanács (ET) elnöke is kijelentette: a „kvótamegoldás hatástalan és megosztó”. Erről pénteken Gulyás Gergely csak annyit mondott: "a tanács elnöke pillanatnyilag sajnos kisebbségi véleményt képvisel.”